تماس بگیرید
0

پلاسما بینی؛ رینوپلاستی با دستگاه پلاسماجت و پلاسما پلکسر

خانه » مقالات » پلاسما بینی؛ رینوپلاستی با دستگاه پلاسماجت و پلاسما پلکسر
تاریخ انتشار : 10 آبان 1400 | آخرین به روز رسانی : 16 آذر 1401
پلاسماجت بینی

جراحی بینی (رینوپلاستی) پرهزینه، تهاجمی و پرعارضه است. همچنین بسیاری از متقاضیان نقص بینی، به جراحی نیاز ندارند. امروزه پلاسما بینی با دستگاه پلاسماجت و پلاسما پلکسر ، بهترین راه فرم‌دهی بینی‌های گوشتی و استخوانی به شمار می‌رود. برای آشنایی با پلاسماجت بینی و کاربرد، مزایا و عوارض احتمالی آن و همچنین تفاوت آن با پلاسما پلکسر ، با کارن‌طب همراه باشید.

آشنایی با پلاسماجت بینی

دستگاه پلاسماجت با یونیزه کردن هوای بین پوست و پراب دستگاه و ایجاد میدان الکترومغناطیسی، پلاسما تولید کرده و سطح پوست را تصعید می‌کند. پلاسما حالت چهارم ماده است و فضایی از یون‌های آزاد مثبت و منفی را شامل می‌شود. اثر آرک پلاسما تولید شده روی سطح پوست به تایتنینگ یا جمع شدن (شیرینک) پوست منجر می‌شود. همچنین یون‌های منفی و مثبت نیز باعث تحریک بافت، جوانسازی و کلاژن‌سازی پوست می‌شود. در روش پلاسما جت بینی این دستگاه با استفاده از یونیزاسیون و پراب مخصوص، به لیفت پوست و استحکام آن منجر می‌شود. به همین دلیل است که روش پلاسمای بینی بهترین راه برای لیفت یا فرم‌دهی بینی به شمار می‌رود. حین عمل پلاسما جت بینی، پلاسما به نقاط مختلف بینی متقاضی تابانده می‌شود. این نقاط فاصله بسیار کمی با یک‌دیگر دارند. با هر نقطه ایجاد شده، پوست آن ناحیه شیرینک (جمع) خواهد شد و در نهایت به لیفت فرم بینی منجر می‌شود. همچنین در روش پلاسمابینی می توان برای کوچک کردن بینی گوشتی نیز اقدام نمود.

پلاسما جت بینی
آیا پلاسما بینی درد دارد؟ | آشنایی کامل با مزایا و عوارض پلاسمابینی

نحوه انجام پلاسما بینی

پلاسماجت بینی نسبت به جراحی رینوپلاستی یک عمل سرپایی و غیرتهاجمی به شمار می‌رود. این عمل سرپایی به بی‌هوشی نیاز ندارد و بدون هیچ احساس دردی انجام می‌پذیرد. تنها مقداری سوزش در محل تاباندن پلاسما حس می‌شود که معمولا پزشک متخصص با استفاده از پمادهای بی‌حسی موضعی از قبیل زایلاپی، از این سوزش پیشگیری می‌کند. عمل پلاسمابینی حدود 30 الی 40 دقیقه زمان می‌برد و درصد بالایی از نتیجه عمل پلاسما بلافاصله پس از پایان جلسه اول، قابل مشاهده است. این عمل هیچ گونه دوره نقاهتی ندارد و بعد از پایان جلسه بدون نیاز به کمک می‌توانید به خانه بازگردید یا فعالیت‌های روزانه خود را از سر بگیرید.

پلاسماجت بینی گوشتی

بسیاری از جراحان رینوپلاستی نیز پلاسمای بینی گوشتی را بهترین جایگزین برای عمل جراحی بینی‌های بزرگ و گوشتی می‌دانند. عمل بینی گوشتی در تمام این سال‌ها با نگرانی‌ها و عوارض جبران ناپذیری همراه بوده است و به همین دلیل یک ریسک بزرگ به شمار می‌رود. اما با استفاده از روش پلاسمابینی می‌توان بدون پذیرفتن هیچ‌گونه ریسکی به لیفت، کوچک کردن و فرم دهی بینی‌های چاق و گوشتی پرداخت. پلاسماجت بینی روش درمانی مناسبی برای آن دسته از افرادی است که قصد کوچک کردن یا فرم دهی بینی خود را دارند اما هیچ علاقه‌ای به عمل رینوپلاستی ندارند. پلاسمای بینی برای بینی‌های گوشتی، بیشترین تاثیر را دارد. همچنین می‌توان از این روش برای متقارن کردن بینی و رفع قوز بینی نیز استفاده کرد.

پلاسما بینی چگونه انجام می شود؟

در این عمل غیرتهاجمی از تاثیر پلاسما بر روی بافت پوست استفاده می‌شود. قلم پلاسما به هیچ عنوان با خود پوست برخورد نمی‌کند و از فاصله 2 الی 3 میلی‌متری به پوست تابانده می‌شود. پیش از شروع پلاسمابینی، ابتدا باید پوست بینی تمیز و بی‌حس شود. مرحله به مرحله با عمل پلاسمابینی همراه ما باشید:

 • شستشو و ضدعفونی کردن پوست بینی
 • استفاده از پماد بی‌حسی موضعی (زایلاپی و …) و انتظار برای اثر پماد بر پوست بینی
 • قرارگیری نوک قلم پلاسما در فاصله 2 الی 3 میلی‌متری پوست
 • تولید آرک پلاسما بنفش و استاندارد بین حد فاصل نوک قلم و پوست بینی
 • مشاهده بخار اندک و جزئی از نقطه تابش
 • ایجاد یک نقطه با دستگاه روی بینی
 • از بین رفتن لایه چربی زیر پوست در آن نقطه
 • سفت شدن لایه‌های زیرین آن نقطه
 • در نهایت کلاژن سازی و لیفت پوست

بعد از اتمام عمل، نقاط بسیار ریز روی بینی قابل مشاهده است که این نقاط بر اثر سوختگی لایه‌های چربی تشکیل می‌شوند. بعد از پایان عمل به هیچ عنوان زخم پلاسماجت را دست‌کاری نکنید و از خاراندن نقاط ریز اجتناب کنید. به مرور زمان خود این زخم‌ها از بین می‌روند.

تفاوت پلاسما جت با پلاسما پلکسر

لازم است بدانید که پلاسماجت با پلاسما پلکسر تفاوت دارد. کاملا صحیح است که هر دو از عملکرد و تکنیک پلاسما برای درمان افتادگی و چروک پوستی استفاده می‌کنند اما در قدرت عمل با یک دیگر تفاوت‌های چشمگیری دارند. به صورتی که اگر لیفت بینی شما به 3 الی 4 جلسه پلاسماجت بینی نیاز داشته باشد، با استفاده از دستگاه پلاسما پلکسر در یک جلسه به اتمام خواهد رسید. به همین دلیل قیمت پلاسما پلکسر بینی به نسبت پلاسماجت بینی بالاتر است.

طریقه عمل پلاسما پلکسر بینی

 • شستشو و ضدعفونی پوست بینی
 • استفاده از پمادهای بی‌حسی موضعی
 • ایجاد نقطه‌های ریز روی بینی در مدت زمان 15 دقیقه

پلاسما جت بینی برای چه کسانی مناسب است؟

معمولا از پلاسما جت بینی برای دماغ‌های گوشتی استفاده می شود. اعمال اثر پلاسما بر روی بینی گوشتی در نهایت به فرم‌دهی دلخواه مراجعه کننده منجر خواهد شد. با این وجود هر فردی می‌تواند برای این روش اقدام نماید. حتی اگر بینی شما تماما استخوانی است، باز هم می توانید مقداری از مزایای پلاسماجت دماغ بهره‎مند شوید. اما این افراد نمی‌توانند از پلاسمای بینی بهره‌مند شوند:

 • افراد مبتلا به سرطان
 • افراد دارای مشکلات انعقاد خون
 • بیماران قلبی
 • افراد زیر 18 سال یا در دوره بلوغ
 • بانوان باردار و شیرده
 • افراد دارای ایمپلنت فلزی درون بدن
 • افراد دارای نقوص استخوان بینی
بینی
بهترین جایگزین عمل رینوپلاستی

ماندگاری پلاسماجت بینی

میزان ماندگاری پلاسما جت بینی گوشتی به عوامل مختلفی بستگی دارد. مانند تمام روش‌های جراحی و زیبایی، اثر پلاسما کاملاً دائمی نیست چون نمی‌توان فرآیند پیری را متوقف کرد! اگرچه، بسته به منطقه تحت درمان، نتایج می‌تواند تا سال‌ها باقی بماند. سبک زندگی در این امر بسیار دخیل است و می‌تواند ماندگاری تاثیر پلاسمابینی را افزایش یا کاهش دهد. سیگار کشیدن، مصرف الکل و قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید از عوامل مضر این روش درمانی محسوب می‌شوند.

مزیت‌های عمل بینی با پلاسماجت

 • لیفت بینی
 • کوچک‌کردن و فرم‌دهی بینی‌های گوشتی
 • بهبود گوشت اضافه ناشی از جراحی بینی
 • بدون نیاز به هیچ گونه برش و بخیه
 • عدم نیاز به بی‌حسی تزریقی و بی‌هوشی
 • نسبت به جراحی بینی، مقرون به صرفه است
 • هیچ کدام از خطرات جراحی بینی را به دنبال ندارد
 • بدون هر گونه خون ریزی انجام می شود
 • در نهایت به کلاژن سازی پوست منجر می شود
 • نگرانی بابت نازک شدن پوست بینی وجود ندارد
 • نتیجه پلاسما جت بینی کاملا طبیعی بوده و بلافاصله پس از عمل، قابل مشاهده است
درد پلاسما
آیا پلاسما درد دارد؟ | آشنایی کامل با روش پلاسماتراپی

عوارض پلاسماجت بینی

قلم پلاسما به دلیل خاصیت غیر تهاجمی، یک درمان ایمن محسوب می‌شود و عارضه‌ای ندارد. قبل از شروع جلسه، از بی‌حس کننده موضعی استفاده می‌کنند تا میزان درد شما کاهش پیدا کند. نتایج نهایی تا 10 روز بعد از درمان قابل مشاهده خواهد بود. در این بین، پوسته‌های کربنی ایجاد شده بر سطح پوست را خراش ندهید! پوسته پوسته شدن معمولاً حدود یک هفته طول می‌کشد. البته تا چند روز تورم و قرمزی مشاهده می‌شود که به مرور زمان بر طرف خواهد شد. به طور کلی، پلاسما جت بینی یک روش ایمن، موثر و کاملا کاربردی است. روزانه تا 12 هفته از پوست خود با SPF 50 محافظت کنید و از تابش مستقیم نور خورشید، برنزه کردن داخل خانه یا آفتاب گرفتن خودداری کنید.

آیا پلاسما جت درد دارد؟

نگران درد پلاسما نباشید، این عمل سرپایی بدون هیچ دردی و با کم‌ترین میزان سوزش، انجام می شود. در صورتی که برای سوزش حین انجام عمل نگران هستید، می‌توانید از پزشک متخصص خود درخواست نمایید تا از پمادهای بی‌حسی موضعی مانند زایلاپی در محل تحت درمان استفاده کند. در مواردی که بیمار بعد از انجام پلاسما درد دارد می‌تواند با مشورت پزشک متخصص خود از مسکن‌های معمولی استفاده کند. التهاب و میزان کمی درد بعد از عمل، کاملا طبیعی است و به هیچ گونه نگرانی نیاز ندارد چرا که بعد از گذشت میزان زمان 2 الی 4 ساعت این درد التیام پیدا می‌کند.

اثر پلاسما جت
اثر پلاسماجت بینی چقدر ماندگاری دارد؟

میزان ماندگاری اثر پلاسماجت بینی

یکی از مهم‌ترین سوالات مراجعه کنندگان به کلینیک‌ها، درباره مدت زمان ماندگاری اثر پلاسما بینی است. باید بدانید که میزان ماندگاری این عمل سرپایی به اندازه جراحی بینی نیست و به دلیل طبیعی بودن روش درمانی و تحت تاثیر قرار دادن کلاژن‌سازی، بعد از مدتی به حالت قبلی باز می‌گردد و به همین دلیل شما به ترمیم و انجام مجدد نیاز دارید، اما بسیاری از موارد در افزایش ماندگاری اثر دستگاه پلاسما موثر است. در ادامه برای آشنایی با این موارد همراه ما باشید.

استفاده از به‌روز ترین دستگاه‌ها

همه ما خوب می‌دانیم که پیشرفت علم و تکنولوژی در نهایت به آسودگی زندگی افراد منجر می‌شود. به همین دلیل است که میزان اعتماد عموم مردم به تکنولوژی، روز به روز افزایش پیدا می‌کند. استفاده از به‌روزترین دستگاه‌ها برای انجام این عمل لیفت بینی در نهایت به ماندگاری هر چه بیشتر اثر پلاسما منجر می‌شود. به همین دلیل بهتر است کلینیک مورد نظر خود را با دقت انتخاب نمایید.

تکنیک‌های پزشک متخصص

میزان ماندگاری اثر پلاسما بینی به کیفیت روش‌های مورد استفاده متخصص شما بسیار وابسته است. به همان میزان که پزشک متخصص از تکنیک‌های مناسب‌تری استفاده کند، نتیجه بهتری برای شما باقی خواهد ماند.

قبل از پلاسماجت بینی باید بدانید

قبل از اینکه برای پلاسمابینی اقدام کنید، لازم است موارد زیر را بدانید.

منع الکل و دخانیات

حداقل از دو هفته قبل از عمل پلاسما بینی، مصرف الکل و دخانیات را متوقف کنید

آفتاب‌سوختگی پوست بینی

در صورت آفتاب‌سوختگی پوست بینی، دوره درمان 8 هفته‌ای سوختگی را طی کنید و تا مشاهده بهبودی کامل منتظر باشید

ایمپلنت و شکستگی بینی

در صورتی که در گذشته دچار شکستگی بینی شده‌اید و در حال حاضر در بینی خود ایمپلنت فلزی دارید، پزشک متخصص خود را مطلع کنید

آنفولانزا و سرماخوردگی

اگر به بیماری آنفولانزا یا سرماخوردگی مبتلا هستید، به هیچ عنوان تا مشاهده بهبودی کامل، برای پلاسماجت بینی اقدام نکنید

پلاسما بینی
لیفت و فرم دهی بینی با پلاسما

آیا جای زخم پلاسما جت بینی باقی می‌ماند؟

جای زخم پلاسماجت بینی، با هر نوع دستگاهی که به کار گرفته می شود به صورت نقاط ریز ایجاد می گردد..  جای زخم پلاسما جت بینی بهبود می‌یابد، اما برای این کار، مراقبت از پوست نقش مهمی را در آن دارد. به منظور بازسازی پوست شما، بعد از اجرای عملیات پلاسما روی بینی، ضروری است یک دوره مراقبتی از پوست خود داشته باشید تا بتوانید از پوست حساس خود در این زمان محافظت کرده و روند بازسازی آن را به درستی به اتمام برسانید. لازم به ذکر است که استفاده از یک متخصص زیبایی معتبر و دستگاه های پلاسما جت مناسب می تواند در روند ایجاد جای زخم پلاسما جت بینی از مهم ترین عوامل موثر شناخته شوند

بعد از پلاسمای بینی باید رعایت کنید

بعد از عمل پلاسما جت بینی، متقاضی موظف است تمام مراقبت‌های بعد از عمل را طبق موارد زیر، رعایت کند. با انجام این موارد و ممنوعیت‌ها، پروسه درمانی شما تسریع پیدا خواهد کرد.

 • عدم استفاده از موارد آرایشی تا یک هفته بعد از عمل
 • عدم دست زدن و خارش زخم های ایجاد شده روی بینی
 • بهتر است تا یک هفته، از رانندگی اجتناب کنید
 • ممنوعیت استخر، سونا و جکوزی تا 15 روز
 • مصرف کامل کرم یا داروی تجویز شده توسط پزشک تخصص
 • استحمام با آب ولرم
 • عدم قرار گیری در معرض نور مستقیم خورشید تا دو هفته
 • عدم استفاده از کرم‌ها و محلول‌های لایه بردار تا یک هفته
 • استفاده از کمپرس آب سرد در روز اول مجاز است
 • استحمام و شستشو 24 ساعت بعد از جراحی مجاز است
 • عدم استعمال دخانیات و مشروبات الکلی

هزینه پلاسماجت بینی

هزینه این روش درمانی به نوع مشکل شما و میزان فعالیت مورد نیاز روی پوست بینی بستگی دارد و در کلینیک‌های مختلف، متفاوت است. اما به طور کلی، پلاسمای بینی نسبت به عمل جراحی بینی بسیار مقرون به صرفه‌تر است. به طور تقریبی در سال 1401، هزینه پلاسما بینی گوشتی برای هر جلسه بین 700 هزار تومان تا 2 میلیون تومان است.موارد تاثیرگذار در قیمت پلاسماجت بینی:

 • نوع پوست بینی
 • فرم بینی
 • تعداد جلسات
 • نوع دستگاه پلاسما
 • دستمزد جراح متخصص
 • نیاز یا عدم نیاز به تزریق ژل و فیلر
 • هزینه درمانی و داروهای مورد نیاز قبل و بعد از عمل

چند جلسه پلاسماجت نیاز است؟

تعداد جلسه‌های درمانی شما کاملا به نظر پزشک متخصصی که به آن مراجعه می‌کنید بستگی دارد. معمولا پزشک شما با توجه به میزان مشکل، جنس پوست، خواسته و نیاز شما و … این تعداد جلسات را مشخص می‌کند. ممکن است یک جلسه نیز برای شما کافی باشد، یا اینکه به تعداد جلسات بیشتری نیاز داشته باشید.

پلاسمابینی
پلاسمابینی برای نواقص استخوانی تاثیر ندارد

سوالات متداول درباره پلاسما جت برای بینی

چنانچه هر گونه سوال و ابهامی درباره این روش درمانی برای شما وجود دارد، ابتدا سوالات زیر را بررسی نمایید و در صورتی که هیچ کدام، پاسخگوی شما نبود، در قسمت کامنت، سوال خود را درج نمایید تا وارد مقاله شده و به آن پاسخ داده شود.

چه مدت بعد از پلاسما جت، نتیجه قابل مشاهده است؟

معمولا بلافاصله بعد از انجام عمل پلاسما، نتیجه ظاهر می شود. البته تورم و التهاب بعد از عمل، نتیجه را کمی نامعلوم خواهد کرد و بلافاصله بعد از رفع تورم و التهاب، نتیجه درمان پلاسما به وضوح قابل مشاهده است. معمولا بعد از گذشت یک ماه، نتیجه واقعی به صورت کامل قابل مشاهده خواهد بود.

آیا نتیجه پلاسما جت به نوع بینی مربوط است؟

پلاسما از آن دسته درمان هایی است که با پوست مراجعه کننده سر و کار دارد و به همین دلیل، در بینی های گوشتی، نتیجه بهتری مشاهده خواهد شد به این دلیل که در فرم بینی گوشتی این دسترسی در اختیار پزشک قرار دارد که با جمع کردن لایه های زیرین پوست بینی، فرم آن را به صورت طبیعی تری درآورد. اما در بینی های استخوانی نمی توان به صورت چشمگیری، تغییرات را حاصل نمود چرا که پلاسما با استخوان سر و کار ندارد. اما لازم است بدانید که در صورت نامتقارن بودن پره های بینی استخوانی، یا وجود نواقص غیر مرتبط با استخوان بینی، اثر پلاسما در این دسته از افراد نیز به صورت شگفت انگیزی، معجزه خواهد کرد.

آیا پلاسما برای کوچک کردن بینی است؟

با استفاده از این درمان می توان بینی را جمع تر نمود و فرم آن را اصلاح کرد که در نهایت باعث می شود بینی شما خوش فرم تر و جمع و جور تر از حالت قبلی به نظر برسد.

آیا پلاسما جت بینی محدویت سنی دارد؟

قطعا بله! بسیاری از پزشکان در سراسر دنیا معتقد هستند که این درمان به هیچ وجه به افراد زیر 18 سال توصیه نمی شود. دلیل این ممنوعیت نیز این است که در افراد زیر 18 سال، کماکان بینی در حال تغییر بوده و به شکل نهایی خود نرسیده است. لازم به ذکر است که تغییرات هورمونی در این دسته از افراد ممکن است در نهایت به تغییر اثر پلاسما منجر شود. همچنین درمان با پلاسما جت و پلاسما پن برای افراد بالای 80 سال نیز توصیه نمی شود. زیرا در پوست این دسته از افراد، حالت طبیعی از بین رفته است و انعطاف گذشته را ندارد و در نهایت پلاسما هیچ تاثیری نخواهد داشت.

پلاسما بینی چقدر ماندگار است؟

این درمان تهاجمی نبوده و یک درمان کلاژنی به شمار می‌رود و نمی‌توان ماندگاری دائمی را انتظار داشت. معمولا تا 2 سال ماندگار است به این شرط که توصیه های پزشک متخصص را پس از درمان، رعایت کنید. بعد از دوسال نیاز است که به منظور ترمیم، اقدام نمائید.

4 دیدگاه در “پلاسما بینی؛ رینوپلاستی با دستگاه پلاسماجت و پلاسما پلکسر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق وبسایت برای کارن طب محفوظ است. طراحی و توسعه توسط ایده‌چی