تماس بگیرید
0

کربوکسی تراپی چیست؟ | قیمت کربوکسی و کاربردهای آن

خانه » مقالات » کربوکسی تراپی چیست؟ | قیمت کربوکسی و کاربردهای آن
تاریخ انتشار : 27 مهر 1400 | آخرین به روز رسانی : 9 آذر 1401
کربوکسی تراپی


کربوکسی تراپی یک استفاده هوشمندانه از گاز دی اکسید کربن CO2 است، یک روش پزشکی پرطرفدار در سطح جهانی که از دهه 1930 میلادی روی کار آمد و به مرور توسعه پیدا کرد. در ادامه برای اطلاع از قیمت کربوکسی تراپی ، کاربردهای آن و پاسخ به سوال پرتکرار ” هزینه هر جلسه کربوکسی چنده ” و همچنین آگاهی کامل از این روش محبوب درمانی، با کارن‌طب همراه باشید.

کربوکسی تراپی (Carboxytherapy) چگونه اثر می‌کند؟

با تزریق گاز استریل پزشکی دی اکسید کربن به زیر پوست یا بافت چربی،  باعث بر هم خوردن تعادل میزان دی اکسید و اکسیژن موجود می‌شود و همین امر موجب می‌شود مغز پیام مبنی بر کمبود اکسیژن را ارسال کند و  شاهد افزایش قابل توجه جریان خون و در نتیجه گردش خون وریدی و شریانی در آن ارگانیسم خواهیم بود. با افزایش جریان خون، مویرگ‌های جدید ایجاد می‌شود و کلاژن و الاستین افزایش می‌یابد؛ به این ترتیب باعث جوانسازی پوست می‌شود . این روش درمانی با دستگاه کربوکسی تراپی انجام می‌شود. میزان تزریق گاز نیز توسط خود دستگاه کربوکسی، سنجیده و کنترل می‌شود.

قیمت کربوکسی تراپی برای هر اندیکاسیون؟

قیمت کربوکسی تراپی برای هر ناحیه از بدن متفاوت است و به موارد بسیاری بستگی دارد. به عنوان مثال قیمت کربوکسی تیرگی زیر چشم به ازای هر جلسه، نسبت به قیمت کربوکسی چربی شکم برای هر جلسه، متفاوت است چرا که مساحت ناحیه و میزان استفاده از دستگاه در این دو مورد یکسان نیست. همچنین یکی دیگر از موارد دخیل در قیمت گذاری کربوکسی تراپی، درجه تیرگی پوست فرد است. به عنوان مثال پوست‌های روشن نسبت به پوست‌های تیره‌تر، به میزان گاز کم‌تری نیاز دارند و در مدت زمان سریع‌تری نتیجه برای آن‌ها حاصل می‌شود. به همین دلیل است که نمی‌توان قیمت کربوکسی تراپی را برای تمام افراد واحد در نظر گرفت. اما حدود قیمت کربوکسی نسبت به هزینه روش‌های مشابه کاملا قابل مقایسه است و استفاده از روش کربوکسی برای درمان نواقص و جوانسازی، 80 درصد به صرفه‌تر از دیگر روش‌های درمانی است. پس می‌توان گفت این روش یک درمان به صرفه و مناسب تمام اقشار جامعه به شمار می‌رود.

همانطور که پیش از این گفته شد، هزینه کربوکسی تراپی بسته به موارد مختلف، متغیر است؛ هزینه کربوکسی در هر کلینیک و مرکز متفاوت است که می توانید با جستجوی کلینیک مورد نظر خود آن را پیدا کنید. مثلا در کلینیک زیبایی خانه سفید، در آذر سال 1401، هزینه هر جلسه 300 تومان است.

اساس کربوکسی تراپی طبق نظریه بوهر

بر اساس نظریه بوهر، تعادل بین مقدار گاز کربن دی اکسید و اکسیژن در هر نقطه از بدن، ثابت است. در صورتی که میزان وجود گاز کربن دی اکسید در هر نقطه از بدن به بیش از حد مجاز برسد، بدن انسان به صورت طبیعی این مورد را به عنوان کمبود اکسیژن تلقی می‌کند. در نتیجه این کمبود اکسیژن، به سرعت در محل تزریق گاز CO2 واکنش ایجاد می‌شود. در ادامه این فرایند، اکسیژن متصل به هموگلوبین در بافت، از آن جدا شده و گاز کربن دی اکسید به هموگلوبین متصل می‌شود. در حین این جا به جایی، اکسیژن آزاد شده باعث تحریک سلول‌های فیبروپلاست، کلاژن سازی و لیفتینگ پوست می‌شود. همچنین این واکنش به افزایش جریان خون و رسیدن مواد مغذی مورد نیاز سلول و ترمیم سلولی منجر می‌شود.

نحوه انجام کربوکسی‌ تراپی ( Carboxytherapy )

هر جلسه درمانی معمولا 20 الی 30 دقیقه به طول می‌انجامد. پزشک متخصص اندیکاسیون درمانی را انتخاب می‌کند و بعد از تنظیم میزان تزریق گاز، با استفاده از سر سوزنی و نازک دستگاه، گاز CO2 را به زیر پوست تزریق می‌کند. فرآیند عمل به ناحیه درمانی بستگی دارد، اما به طور کلی شیوه درمان یکسان است. پزشک با دقت بسیار با استفاده از یک کپسول گاز کربن دی اکسید توسط یک لوله و سوزن مخصوص، می تواند گاز را وارد بدن کند. دی اکسید کربن پس از کپسول و دستگاه تنظیم کننده، وارد یک لوله استریل می‌شود که مانند یک فیلتر عمل می‌کند و مانع از ورود ناخالصی‌ها به بدن می‌شود. گاز پس از عبور از فیلتر وارد یک سوزن بسیار ریز می‌شود و پزشک با استفاده از همین سوزن، گاز کربن دی اکسید را به زیر پوست ناحیه مورد نظر می‌فرستد. به محض ورود گاز به زیر پوست، آن ناحیه متورم شده و به اصطلاح باد می‌کند. در طول درمان ممکن است کمی درد و سوزش را احساس کنید که کاملا طبیعی است. برای جلوگیری از این احساس درد و سوزش، می‌توانید پیش از شروع درمان از پزشک متخصص خود بخواهید با استفاده از کرم‌های بی‌حسی موضعی این مسئله را رفع کند. همچنین در حین تزریق نیز احساس کمی فشار به دلیل تزریق گاز CO2، کاملا طبیعی است. با تزریق گاز CO2، بدن آن را کمبود اکسیژن تلقی می کند و در نهایت با تامین اکسیژن و مواد مغذی ناحیه تزریق، به بهبود گردش خون و ترمیم سلولی منجر می‌شود. همچنین افزایش غلطت اکسیژن در ناحیه درمان به بهبود احتباس آب یا تورم ناحیه منجر می‌شود. این عمل بدون نیاز به بی هوشی و تزریق بی‌حسی انجام می‌گیرد و درواقع یک عمل سرپایی به شمار می‌رود.

کاربرد کربوکسی
کاربردهای دستگاه کربوکسی تراپی

تاریخچه کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی روش جدیدی در علم پزشکی محسوب نمی شود و برای اولین بار 92 سال پیش (در دهه 1930) در فرانسه انجام شد! دلیل ابداع آن، پی بردن به این نکته بود که حمام کردن و شنا در آبی که مقدار کربن دی اکسید بالایی دارد، باعث می‌شود تا زخم‌ها و آسیب‌های پوستی سریع‌تر بهبود یابد. 20 سال بعد در دهه 1950 میلادی، پزشکان و جراحان قلب برای درمان بیماری‌های عروقی ناشی از مشکلات خون رسانی به بافت‌ها یا تجمع چربی در عروق، از گاز CO2 استفاده می‌کردند. در سال 1955 بود که به شیوه‌های زیبایی و جوانسازی پوست اضافه شد و خیلی زود به یکی از پر طرفدارترین روش‌های حوزه زیبایی تبدیل شد. در گذشت زمان کاربردهای آن توسعه یافت، به طور مثال برای افزایش انعطاف پذیری یا الاستیسیته، افزایش خون رسانی به بافت پوستی، رفع چین و چروک ها و افزایش کلاژن سازی نیز بکار گرفته شد.

چند جلسه کربوکسی تراپی لازم است؟

این سوال را نمی توان به سادگی پاسخ داد!  شما می‌توانید پس از مراجعه به پزشک و معاینه کامل، از تعداد جلسات عمل کربوکسی ناحیه تحت درمان، مطلع شوید. با این وجود بعضی از درمان های مشخص و پرکاربرد کربوکسی تراپی به صورت حدودی به تعداد جلسات زیر نیاز خواهند داشت که مدت زمان هر جلسه نیز از 20 دقیقه تا 40 دقیقه متغیر خواهد بود.

 • درمان سلولیت: 6 الی 8 جلسه با فاصله 1 الی 2 هفته بین هر جلسه
 • از بین بردن چربی‌های موضعی: 6 الی 8 جلسه
 • درمان ترک‌های پوستی (استریا): بسته به وسعت ناحیه و تعداد و عمق ترک‌ها معمولا 4 الی 10 جلسه به صورت ماهانه
 • تیرگی و گودی زیر چشم: 4 الی 8 جلسه
 • جوانسازی پوست و درمان چین و چروک: 4 الی 8 جلسه با فاصله 3 الی 4 هفته بین جلسات

عوارض و مزایای کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی از جمله روش‌های غیر تهاجمی و طبیعی برای بدن انسان به شمار می‌رود. چرا که گاز CO2 به صورت طبیعی در بدن انسان وجود دارد و تولید می‌شود. به همین دلیل است که این درمان سرپایی، نسبت به جراحی‌های تهاجمی، بیشتر مورد استقبال قرار می‌گیرد. اما دلیل اصلی محبوبیت این روش درمانی، عوارض جانبی محدود و مزایای بی‌شمار آن است. یکی از مهم ترین مزایای این روش، قیمت مقرون به صرفه کربوکسی تراپی، نسبت به روش های مشابه، است.

مزایا:

 1. درمان بسیار سریع انجام می‌شود
 2. هیچ گونه آثار بخیه و زخم روی پوست باقی نمی‌گذارد
 3. بدون درد و عارضه انجام می‌پذیرد
 4. بهبود سیستم ایمنی بدن و افزایش جریان خون
 5. افزایش شادابی و جوانی پوست
 6. عدم نیاز به بی‌هوشی و بی‌حسی های تزریقی
 7. نتیجه گیری سریع ( بلافاصله بعد از جلسه اول )

عوارض:

 1. احساس گرما و اندکی سوزش در محل تزریق
 2. احساس کمی فشار در بعضی موارد
 3. کبودی اندک در محل تزریق ( بعضی مواقع )

لازم به ذکر است که تمام این عوارض جانبی ذکر شده تا دو ساعت بعد از عمل، از بین خواهند رفت.

عوارض کربوکسی تراپی

برای چه افرادی کربوکسی تراپی ممنوع است؟

با این وجود که این روش درمانی، طبیعی و غیرتهاجمی است، عده‌ای از افراد، کاندیدای مناسبی برای انجام این روش به شمار نمی‌روند. اگر شما هم جزو موارد زیر به شمار می‌روید، بهتر است از انجام کربوکسی تراپی صرف نظر کنید:

 1. افراد دیالیزی یا دچار به مشکلات کلیوی
 2. افراد دارای زخم فعال در ناحیه‌ای که قصد کربوکسی‌تراپی آن را دارند
 3. افرادی که در دوره شیمی درمانی به سر می‌برند
 4. بانوان باردار و شیرده
 5. افراد مبتلا به صرع با مشکلات مغزی
 6. افراد مبتلا به بیماری های قلبی عروقی حاد ( مانند فشار خون کنترل نشده و … )
 7. بیماران مبتلا به مشکلات تنفسی حاد
 8. افرادی که اخیرا به آمبولی ریه مبتلا شده اند
 9. افراد مبتلا به بیماری‌های بافت پیوندی
 10. افراد دچار به عفونت‌های پوستی
 11. افراد دچار به دیابت کنترل نشده
 12. افراد مبتلا به اب سیاه
 13. بیماران دارای کم خونی حاد و کنترل نشده
 14. بیماران مبتلا به سرطان
 15. بانوان مبتلا به بیماری‌های قارچی و باکتریایی در ناحیه واژن

کاربردهای کربوکسی‌تراپی

کاربرد کربوکسی تراپی تنها در فیلد زیبایی محدود نمی‌شود و اثر حیرت انگیزی بر نقاط مختلف بدن انسان دارد. از جمله:

 • زنان زایمان
 • مامایی
 • پوست و زیبایی
 • ارتوپدی
 • پزشکی ورزشی
 • تغذیه

مورد استفاده قرار می‌گیرد و اثرات شگفت‌انگیزی به همراه دارد. در ادامه برای آشنایی با مهم ترین کاربردهای دستگاه کربوکسی تراپی با ما همراه باشید.

اثر کربوکسی
اثر کربوکسی تراپی بر نقاط مختلف بدن چیست؟

کربوکسی تراپی تیرگی

یکی از مهم‌ترین دلایل ایجاد تیرگی در پوست بدن انسان، احتقان خون مویرگی است که در اثر رسوب ملامین و هموگلوبین به وقوع می‌پیوندد. این وضعیت در نهایت به کاهش محتوای اکسیژن خون و تیرگی ناحیه منجر می‌شود. قیمت کربوکسی تراپی تیرگی به نوع پوست شما و رنگ آن بستگی دارد و بسته به درجه رنگی پوست شما و تفاوت رنگ تیرگی ناحیه تا رنگ پوست شما، قیمت کربوکسی متغیر خواهد بود. از جمله موارد تیرگی قابل درمان با روش کربوکسی تراپی، می‌توان به موارد زیر اشاره داشت.

 • درمان تیرگی دور چشم
 • رفع تیرگی زیر بغل
 • درمان تیرگی کشاله ران
 • رفع تیرگی هاله نیپل
 • از بین بردن تیرگی بیکینی
کربوکسی تراپی تیرگی
کربوکسی تراپی یکی از بهترین روش های درمان تیرگی دور چشم

کربوکسی تراپی جوانسازی

یکی از روش های ایده‌آل برای بازسازی فیزیولوژیکی بافت‌ها، روش کربوکسی تراپی است. چرا که افزایش مقدار اکسیژن در بافت‌ها در نهایت به بهبود قابلیت ارتجاعی، افزایش الاستیسیته و جوانسازی منجر می‌شود. قیمت کربوکسی تراپی جوانسازی به نوع نقص پوستی در ناحیه تحت درمان و تعداد جلسات مورد نیاز شما بستگی دارد و بر این اساس هزینه کربوکسی تراپی برای شما مشخص خواهد شد. از جمله کاربردهای کربوکسی تراپی در حوزه جوانسازی پوست، می‌توان به موارد زیر اشاره داشت.

 • بهبود پوست شل گردن
 • ترمیم پوست شل شکم و بازو
 • درمان ریزش مو
 • بهبود لکه‌های پوستی
 • از بین بردن رینکل‌های استاتیک
 • جوانسازی دست و پاها
 • از بین بردن چروک صورت
کربوکسی چروک صورت
با روش کربوکسی می توان جوانی را دوباره تجربه کرد

کربوکسی استریا و اسکار

استریا در نتیجه شکسته شدن بافت کلاژن و الاستین پوست تحت فشار، ایجاد می‌شود. در روش کربوکسی تراپی با تزریق گاز CO2 باعث افزایش اکسیژن رسانی در خطوط استریا و افزایش جریان خون و مویرگ سازی در پوست آسیب‌دیده می‌شود. این روش در نهایت به بهبود انعطاف پذیری و بازسازی پوست و درمان خطوط استریا منجر می‌شود. قیمت کربوکسی درمان استریا و اسکار نیز به میزان وخامت اسکار یا میزان پیشرفت استرچ مارک شما و تعداد جلسات مورد نیاز بستگی دارد. همچنین با استفاده از این دستگاه می‌توان به صورت محدود و کاملا بی‌خطر از قابلیت سابسیژن برای درمان اسکار و آکنه اسکارها استفاده کرد.

 • درمان خطوط استریا
 • از بین بردن اسکار و آکنه اسکارها
کربوکسی استرچ مارک
کربوکسی تراپی یک درمان عالی برای استرچ مارک های بعد از زایمان

کربوکسی تراپی چربی

طبق تحقیقات و مطالعات بالینی متوجه خواهید شد که گاز CO2 روی رسوبات چربی یا همان لیپوکلاسیک‌ها اثر می‌گذارد و باعث افزایش ریزجریان‌ها می‌شود. این روند در نهایت به کاهش ذخایر چربی و سختی در بافت چربی منجر می‌شود. با افزایش میزان اکسیژن و بهبود گردش خون مویرگی در بافت چربی، به نتیجه مدنظر خواهید رسید. معمولا قیمت کربوکسی تراپی چربی‌ها به نسبت دیگر روش‌ها پایین‌تر است و دلیل این هزینه نسبتا پایین نیز، کم بودن تعداد جلسات مورد نیاز است. به همین دلیل است که دستگاه کربوکسی تراپی در بهبود موارد زیر، عملکرد درخشانی دارد.

 • درمان افتادگی غبغب
 • از بین بردن چربی‌های شکم و پهلو
 • درمان سلولیت
 • از بین بردن سایر چربی‌های بدن

کربوکسی تراپی غبغب

کربوکسی تراپی کاهش درد و درمان بیماری

یکی دیگر از اثرات اصلی کربوکسی تراپی، اثرات کاهش دهنده درد علی الخصوص در رابطه با درمان دردهای حاد از طریق اثر مهار کننده بر التهاب گیرنده‌های درد است. به همین دلیل است که از این دستگاه در فیلد ارتوپدی و پزشکی ورزشی برای درمان بعضی دردهای عضلانی استفاده می‌شود. همچنین این روش در درمان بعضی بیماری‌ها بسیار موثر است. برای اطلاع از قیمت کربوکسی تراپی در این شاخه درمانی، به یک جلسه مشاوره با پزشک متخصص خود نیاز خواهید داشت، زیرا این مورد بسیار تخصصی است و به خواسته شما و تعداد جلسات لازم وابسته است. از جمله کاربردهای کربوکسی در این زمینه، می‌توان به موارد زیر اشاره داشت.

 • کاهش دردهای کمر، گردن، زانو و کف پا
 • درمان التهاب تاندون‌ها
 • کاهش و درمان کشیدگی عضلانی
 • درمان سندروم رینود
 • درمان پسوریازیس
 • درمان آلوپسی ( رشد مجدد و درمان ریزش مو از طریق تقویت فولیکول‌ها )

درمان‌های پرطرفدار با کربوکسی تراپی

امروزه از دستگاه کربوکسی تراپی برای بسیاری از موارد زیبایی و درمانی استفاده می‌شود. این موارد درمانی به شدت مورد توجه پزشکان و عموم مردم قرار دارد. در ادامه با این موارد پرطرفدار آشنا خواهید شد.

کربوکسی تراپی واژن

تیرگی ناحیه واژن، یکی از مهم‌ترین معضلاتی است که بانوان با آن دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند. البته که این امر، کاملا طبیعی است و جای هیچ نگرانی وجود ندارد. از رایج‌ترین دلایل تیرگی واژن می‌توان به سایش و اصطکاک، تعریق، عدم دسترسی به هوای تازه و کهولت سن اشاره کرد. کربن‌دی‌اکسید تزریق شده به ناحیه واژن، میزان گردش خون را افزایش می‌دهد. این امر سبب می‌شود پوست واژن زیبا و شفاف‌تر به نظر برسد. این روش خشکی، خارش، استریا و سلولیت واژن را بدون درد و خونریزی از بین می‌برد. هزینه درمان کربوکسی با توجه به تعداد جلسات و میزان تیرگی واژن متفاوت خواهد بود. ماندگاری این روش در همه افراد یکسان نیست و به عوامل متعددی وابسته است. اگر این سوال در ذهن شما نقش بسته است که برای واژن هزینه درمان با روش کربوکسی چنده ؟ باید بدانید که این هزینه به نوع شرایط بدنی شما بستگی دارد اما مطمئن باشید که از دیگر روش های درمانی بسیار به صرفه تر است.

کربوکسی تراپی واژن

کربوکسی تراپی استریا

از دیگر کاربردهای درمانی این روش می‌توان به از بین بردن استرچ مارک (ترک پوستی) اشاره کرد. استریا ممکن است در هر فرد چاق و لاغری، بنا به دلایل هورمونی، استرس، افزایش و کاهش وزن، بدنسازی، زایمان و بارداری و… رخ دهد. برخی از افراد تصور می‌کنند که این عارضه، دائمی است و راهی برای درمان قطعی وجود ندارد. در حالی که کربوکسی تراپی ترک پوستی، شرایط را برای ما ساده‌تر کرده است! این روش سبب می‌شود تا افتادگی پوست شما از بین برود. این امر با افزایش میزان کلاژن سازی سلول‌های پوست میسر می‌شود. نبود دوران نقاهت یکی از مهم‌ترین مزایای این روش است. پس از انجام کربوکسی تراپی استرچ مارک، به راحتی می‌توانید فعالیت‌های خود را از سر بگیرید. تا به امروز به جز تورم و قرمزی مختصر، عوارض جانبی از این روش گزارش نشده است. پس با خیال راحت، با ترک‌های پوستی خود مبارزه کنید! البته اثر کربوکسی دائمی نیست؛ اما با رعایت موارد توصیه شده توسط پزشک، می‌توانید به راحتی ماندگاری آن را افزایش دهید. اگر این سوال ذهن شما را درگیر کرده است که هزینه درمان استریا با کربوکسی چنده ، جای نگرانی نیست، زیرا قیمت کربوکسی ترک پوستی به نسبت دیگر روش های درمان ترک پوستی بسیار به صرفه تر است.

کربوکسی استریا

کربوکسی تراپی زیر چشم

ممکن است با سیاهی و گودی زیر چشم رو‌به‌رو شده باشید. کرم و لوسیون‌های مختلفی برای از بین بردن گودی و سیاهی زیر چشم وجود دارد. آیا واقعا موثر هستند؟ در برخی از افراد، نتیجه کوتاه مدتی ایجاد می‌شود. اما با کربوکسی تراپی زیر چشم، در عرض چند جلسه به نتیجه دلخواه خود دست پیدا می‌کنید. کمبود اکسیژن رسانی مهم‌ترین دلیل تیرگی زیر چشم است که با استفاده از این درمان به راحتی محو می‌شود! هر جلسه درمانی تقریبا بین 10 الی 20 دقیقه طول می‌کشد. ممکن است قبل از شروع از کرم‌های بی‌حسی در ناحیه مورد نظر، استفاده کنند. اما به طور کلی، درمان با کربوکسی درد زیادی ندارد و تنها ممکن است کمی احساس ناراحتی و فشار داشته باشید. حتی بعد از اولین جلسه نیز، تفاوت قابل ملاحظه‌ای احساس می‌شود. اما برای تداوم ماندگاری، به جلسات درمانی بیشتری نیاز خواهید داشت. کربوکسی تراپی یک روش نسبتا سالم محسوب می‌شود؛ زیرا هیچ عوارضی ندارد. قرمزی و تورم در برخی از افراد دیده شده که به مرور زمان کاهش پیدا کرده است.

سوال: هزینه درمان سیاهی و گودی زیر چشم با کربوکسی چنده ؟

پاسخ: به میزان تیرگی و گودی ناحیه زیر چشمی شما و همچنین نوع و رنگ پوست شما بستگی دارد، اما جای نگرانی نیست زیرا بسیار به صرفه تر از دیگر روش‌های درمان سیاهی دور چشم است.

کربوکسی تراپی غبغب

از محبوب‌ترین روش‌های رفع غبغب می‌توان به کربوکسی تراپی اشاره کرد. این شیوه درمانی، امروزه در سراسر جهان اجرا می‌شود. بیشترین محبوبیت کربوکسی به عوارض پایین و اثرگذاری بالا باز می‌گردد. Co2 با راه‌اندازی برخی از واکنش‌های شیمیایی در لایه‌های پوست، منجر به تجزیه شدن سلول‌های چربی خواهد شد. مهم‌ترین نکته در این روش، پایبندی به جلسات درمانی است. در صورتی که شما در تمامی جلسات درمانی شرکت کنید، نتیجه به طور کامل مشاهده می‌شود. هزینه این روش به صورت جلسه‌ای محاسبه شده و با توجه به اثر بخشی بالا، نسبت به سایر موارد از قیمت مناسب‌تری برخوردار است. هر جلسه بین 10 تا 15 دقیقه زمان می برد. کربوکسی تراپی غبغب هیچ آسیبی به ساختار پوست شما وارد نمی‌کند. اگر نمی‌دانید هزینه درمان افتادگی غبغب با کربوکسی چنده و به چه مواردی بستگی دارد، به نوع پوست شما و میزان افتادگی غبغب وابسته است اما از عمل‌های تهاجمی و دیگر روش‌ها به صرفه‌تر خواهد بود.

کربوکسیتراپی

شباهت کربوکسی تراپی و مزو

در حقیقت نوعی مزوتراپی است. البته با این تفاوت که در روش کربوکسی بر خلاف مزو، به جای تزریق مایعات، گاز کربن به محل مورد نظر تزریق می‌شود. از هر دو روش به منظور جوانسازی و ترمیم پوست استفاده می‌شود و روش انجام هر دو نیز بسیار شبیه به یک دیگر است. کربوکسی تراپی و مزو، هر دو به صورت سرپایی و به شکلی ساده و کم دردسر، بدون نیاز به مراقبت‌های بعد از عمل پیچیده و با عوارض بسیار ناچیز انجام می‌شوند. هر دو روش در میزان ماندگاری، تعداد جلسات مورد نیاز (تقریبا بین 7 تا 10 جلسه) و مراقبت‌های بعد از انجام بسیار شبیه به یکدیگرند. گستره‌ی کاربرد کربوکسی تراپی و مزو تقریبا یکسان است و از هر دو در نواحی مشابه در بدن می‌توان استفاده کرد. قیمت کربوکسی تراپی و تعداد جلسات مورد نیاز برای انجام کربوکسی تراپی نسبت به مزوتراپی کم‌تر و مقرون به صرفه تر است. از جمله تفاوت های کربوکسی تراپی و مزو می توان به موارد زیر اشاره داشت:

محل تزریق و نوع آن

نوع ماده تزریقی و محل تزریق کربوکسی تراپی و مزو یکی از مهم ترین نقاط تفاوت این دو روش درمانی است. در روش کربوکسی، تزریق به سطح زیرین پوست انجام می‌شود، اما در مزوتراپی، مواد مغذی به لایه میانی پوست (لایه درم) تزریق می‌شوند. هنگامی که تزریق به لایه میانی انجام شود، سریع تر جذب خواهد شد و تاثیر بیشتری روی پوست خواهد داشت. هم‌چنین در انجام کربوکسی، از گاز (کربن دی اکسید) استفاده می‌شود در حالی که در انجام مزوتراپی از مایع (مواد معدنی و مغذی) استفاده می‌شود.

قابل تغییر بودن نوع تزریق

در روش کربوکسی، ماده‌ای که به زیر پوست تزریق می‌شود ( گاز کربن دی اکسید) ثابت بوده و پزشک تنها می‌تواند دوز و میزان تزریق را تغییر دهد. در حالی که در روش مزوتراپی، مواد تزریقی به سطح میانی پوست بنا بر محل تزریق و نوع استفاده، توسط پزشک قابل تغییر است. به عبارت دیگر، در مزوتراپی پزشک با توجه به مشکل پوستی و شدت آن تصمیم می‌گیرد برای بهبود چه موادی باید به میان پوست تزریق شوند.

میزان اثر گذاری

اگرچه میزان تاثیر هر دو متد تقریبا یکسان است، اما بهتر است انتخاب روش به عهده‌ی پزشک متخصص باشد. در برخی موارد و در برخی نواحی بدن، کربن تراپی به دلیل کمک به ساخت کلاژن، بسیار بهتر و سریع‎تر به بهبود و بازسازی کمک می‌کند در حالی که در برخی کاربردها مانند کمک به تقویت مو و رشد آن، تاثیرات مزوتراپی به مراتب بهتر از کربوکسی تراپی است.

هزینه و قیمت

هزینه انجام این دو متد با هم تفاوت‌هایی دارد. معمولا انجام هر جلسه بین 100 تا 200 هزار تومان هزینه دارد در حالی که هزینه انجام مزوتراپی قابل پیش‌بینی نیست. چرا که در انجام مزوتراپی طبق تشخیص پزشک متخصص و بر اساس ناحیه درمان مورد نظر، از مواد مختلفی استفاده می‌شود که بر تعیین قیمت جلسات مزوتراپی تاثیرگذار است. معمولا هزینه انجام این متد، پس از معاینه و تشخیص مواد مورد نیاز جهت تزریق توسط پزشک، برآورد می‌شود.

مدت ماندگاری کربوکسی تراپی Carboxytherap

تاثیر این روش درمانی به عوامل بسیاری از جمله جنس پوست بیمار و سن او بستگی دارد. همچنین آلودگی های احتمالی اطراف بیمار مانند دخانیات در مدت ماندگاری تاثیر گذار است. عوامل دیگری مانند عکس العمل پوست در برابر این روش می تواند در نتیجه تاثیر گذار باشد. اما با این حال به طور معمول تاثیر Carboxytherapy زمانی در حدود دو سال یا شاید بیشتر است. البته این روش درمانی نکاتی دارد که اگر رعایت شوند می تواند ماندگاری آن را افزایش دهد. رژیم غذایی سالم، مصرف مکمل های غذایی سالم، ورزش منظم، تکرار درمان به صورت سالیانه و مهارت پزشک همگی از عوامل تاثیر گذار در ماندگاری است. در هر صورت این درمان بر بستر کلاژن است و می‌دانید که نمی‌شود انتظار یک درمان همیشگی را داشت.

هزینه کربوکسی چنده

ممکن است این مسئله برای شما هم سوال باشد که قیمت کربوکسی چنده و نهایتا با چه هزینه‌ای درمان به پایان می رسد. قیمت کربوکسی تراپی برای هر موضوعی متفاوت است و به نوع شرایط بدنی شما بستگی دارد. اما قیمت کربوکسی به نسبت قیمت دیگر روش های درمانی بسیار به صرفه تر است. برای اطلاع از هزینه درمان هر جلسه، می‌توانید یک نوبت مشاوره از پزشک متخصص انتخابی خود دریافت کنید تا محل درمانه و نوع پوست مورد بررسی قرار بگیرد. البته لازم به ذکر است که در کلینیک‌های مختلف هزینه کربوکسی متفاوت است.

دستورالعمل‌های قبل و بعد از کربوکسی تراپی

برای این عمل سرپایی تقریبا به هیچ گونه آمادگی خاصی نیاز نیست. اما معمولا با توجه به محل تحت درمان، ممکن است پزشک متخصص توصیه‌هایی برای شما داشته باشد. در ادامه با بعضی مراقبت‌های قبل و بعد از عمل کربوکسی، آشنا خواهید شد.

دستورالعمل قبل از کربوکسی

 • عدم مصرف نوشیدنی‌های الکلی تا 24 ساعت قبل از درمان (زیرا ممکن است الکل خون شما را رقیق کند و احتمال کبودی را افزایش دهد)
 • تا مدت زمان دو هفته قبل از درمان از داروهای رقیق کننده خون صرف نظر کنید. (آسپرین، مکمل‌های امگا 3، ایبوپروفن، ویتامین E، جینسینگ و …)
 • دو روز قبل و دو روز بعد از درمان، مصرف Retin-A را قطع کنید
 • قبل از انجام عمل، حتما وعده غذایی خود را به صورت مفصل، نوش جان کنید

دستورالعمل بعد از کربوکسی

 • عدم ماساژ ناحیه تحت درمان ( مگر در صورت صلاح دید پزشک )
 • خودداری از ورزش و فعالیت‌های بدنی سنگین تا 24 ساعت بعد از عمل
 • خودداری از آفتاب گرفتن و حضور در گرمای زیاد تا 72 ساعت بعد از عمل
 • عدم مصرف الکل و نمک زیاد
 • استفاده از پماد و کرم‌های توصیه شده توسط پزشک

سوالات متداول کربوکسی تراپی

در ادامه این مطلب به پاسخ‌دهی پرتکرارترین سوالات کاربران درباره روش کربوکسی تراپی می‌پردازیم. ممکن است سوالات پرسیده شده، برای شما هم سوال باشند، پس در ادامه همراه ما باشید.

دوره نقاهت کربوکسی تراپی چند روز است؟

این درمان هیچ دوره نقاهتی ندارد و بلافاصله بعد از عمل می‌توانید به خانه بازگردید یا اینکه فعالیت‌های روزانه خود را از سر بگیرید.

کربوکسی چنده و آیا از لیزر گرون تره؟

در این درمان گاز کرین دی اکسید CO2 به زیر پوست شما تزریق می‌شود و هر قدر که میزان این گاز اندک باشد، باز هم احتمال انتقال این گاز از جفت به جنین وجود دارد، به همین دلیل این درمان در این دوره ممنوع است. البته تمام عمل های زیبایی در این دوران ممنوع هستند.

در دوران بارداری یا شیردهی می‌توان کربوکسی انجام داد؟

لیزر هزینه بالاتری دارد و کربوکسی تراپی نسبت به لیزر بسیار مقرون به صرفه تر است، البته در نوع عمل و کارایی هم این دو مورد کاملا با یک دیگر متفاوت هستند. در پاسخ به سوال کربوکسی چنده باید بدانید که هزینه این درمان کاملا به نوع مشکل و نوع پوستی شما بستگی دارد

آیا کربوکسی برای درمان لکه های تیره پوستی هم موثره؟

کربوکسی تراپی به سادگی تمام تیرگی های نقاط مختلف بدن را از بین می برد. البته در بعضی موارد ممکن است اثر آن به صورت 100% نباشد. تنها در مواقعی کربوکسی موثر است که تیرگی طبیعی و در اثر احتقان خون مویرگی باشد.

اثر کربوکسی تراپی دائمی است یا دوباره به حالت قبل برمی‌گردد؟

کربوکسی تراپی با کلاژن سازی سر و کار دارد، پس نمی توان توقع داشت تا ابد اثر آن باقی بماند. اما به سادگی می توانید این درمان را تکرار کنید.

6 دیدگاه در “کربوکسی تراپی چیست؟ | قیمت کربوکسی و کاربردهای آن

 1. سلام و تشکر، بسیار مطلب خوب و کاملی بود، ممنون میشم درباره کاربردهای کربوکسی تراپی بیشتر توضیح بفرمایید.

  1. سلام خانم دکتر وقتتون بخیر. کربوسی تراپی کاربردهای گسترده ای داره و تو فیلدهای متفاوتی مورد استفاده پزشکان عزیز قرار میگیره. توصیه می کنم این مطلب رو مطالعه بفرمایید تا با کاربردهای این دستگاه بیشتر آشنا بشید. باز هم هر سوالی بود بنده در خدمت شما هستم.
   کاربردهای کربوکسی تراپی

  1. سلام روزتون بخیر. ممنوعیت های لازم برای انجام کربوکسی تراپی تیرگی واژن:
   بیماران دارای کم خونی حاد و کنترل نشده
   بیماران مبتلا به سرطان
   بانوان مبتلا به بیماری‌های قارچی و باکتریایی در ناحیه واژن
   افراد مبتلا به بیماری‌های بافت پیوندی
   افراد دچار به عفونت‌های پوستی
   افراد دارای زخم فعال در ناحیه‌ای که قصد کربوکسی‌تراپی آن را دارند
   افرادی که در دوره شیمی درمانی به سر می‌برند
   بانوان باردار و شیرده
   درباره کربوکسی تراپی واژن توصیه می کنم مطلب زیر رو هم مطالعه بفرمایید

   کربوکسی تراپی واژن

  2. سلام، اگه این ممنوعیت ها رو ندارین پیشنهاد می کنم حتما انجام بدین، نسبت به لیزر هم ارزونتره هم اینکه خیلی موثره و سریع سفید میکنه

  3. من انجام دادم و باید بدونید که واقعا خیلی خوبه اصلا هم درد نداره و ادم راحته، یک مقدار سوزش داره که می تونی به دکتر بگی از زایلاپی استفاده کنه برات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق وبسایت برای کارن طب محفوظ است. طراحی و توسعه توسط ایده‌چی