تماس بگیرید
0

کربوکسی تراپی چیست ؟ | هر آنچه که باید از مزایا و عوارض کربوکسی تراپی بدانید

خانه » مقالات » کربوکسی تراپی چیست ؟ | هر آنچه که باید از مزایا و عوارض کربوکسی تراپی بدانید
تاریخ انتشار : 27 مهر 1400 | آخرین به روز رسانی : 18 بهمن 1400
کربوکسی تراپی

متولد 1370 یا 1350، چه فرقی دارد متولد چه سالی باشید؟

آن هم در دنیایی که به آسانی و تنها با چند جلسه درمانی، معجزه جوانسازی اتفاق می‌افتد. روش کربوکسی تراپی بهترین درمان عصر حاضر برای بازگشت جوانی و شادابی پوست شماست. خوب می‌دانید که قیمت کربوکسی در حوزه های مختلف درمانی بسیار معقول است. اگر حتی یک بار نام این روش درمانی را شنیده اید و سوالات بسیاری درباره کاربردهای آن در ذهن شما بوجود آمده است، تا انتهای این مقاله با کارن طب همراه باشید.

تاریخچه

کربن دی اکسید تراپی اولین بار در فرانسه و در دهه ی 1930  انجام شد و می توان گفت که روش جدیدی در علم پزشکی محسوب نمی شود چرا که مبدا پیدایش آن به سال ها قبل بر می گردد. علت اینکه فرانسوی ها این نوع درمان را ابداع کردند پی بردن به این نکته بود که حمام کردن و شنا در آبی  که مقدار کربن دی اکسید بالایی دارد، باعث می شود تا زخم ها و آسیب های پوستی سریع تر بهبود یابند. پس از پی بردن به این نکته در دهه 1950 میلادی، پزشکان و جراحان قلب برای درمان بیماری های عروقی ناشی از مشکلات خون رسانی به بافت ها یا تجمع چربی در عروق، از کربن دی اکسید تراپی استفاده می کردند. در سال 1955 بود که این روش خود را به شیوه های زیبایی و جوانسازی پوست اضافه کرد و خیلی زود به یکی از پر طرفدار ترین روش های حوزه زیبایی تبدیل شد. در گذشت زمان این روش برای افزایش انعطاف پذیری یا الاستیسیته، افزایش خون رسانی به بافت پوستی، رفع چین و چروک ها و افزایش کلاژن سازی نیز بکار گرفته شد.  این شیوه جهت درمان سلولیت، ترک های پوستی، سیاهی زیر چشم،  رفع تیرگی و جوانسازی پوست به کار گرفته می شود. این روش درمانی را می توان در اکثر نقاط  بدن از جمله پلک ها، صورت، گردن، دست ها، باسن، شکم، پاها و واژن مورد استفاده قرار داد.

کربوکسی تراپی چیست؟

یکی از شیوه های درمانی غیر تهاجمی است که با استفاده از کربن دی اکسید، موجب ایجاد تغییرات در پوست می شود. کربن دی اکسید تراپی در واقع نوعی مزوتراپی است که در همه ی دنیا به طور مشابهی به کار می رود. تاثیر گذاری این شیوه به حدی بالا است که مورد توجه بهترین پزشکان پوست جهان قرار گرفته است و از این روش استفاده می کنند. Carboxytherapy از سریع ترین و ساده ترین روش های جوانسازی پوست محسوب می شود.

شباهت کربوکسی تراپی و مزو

در حقیقت نوعی مزوتراپی است. البته با این تفاوت که در روش کربوکسی بر خلاف مزو، به جای تزریق مایعات، گاز کربن به محل مورد نظر تزریق می‌شود. از هر دو روش به منظور جوانسازی و ترمیم پوست استفاده می‌شود و روش انجام هر دو نیز بسیار شبیه به یک دیگر است. کربوکسی تراپی و مزو، هر دو به صورت سرپایی و به شکلی ساده و کم دردسر، بدون نیاز به مراقبت‌های بعد از عمل پیچیده و با عوارض بسیار ناچیز انجام می‌شوند. هر دو روش در میزان ماندگاری، تعداد جلسات مورد نیاز (تقریبا بین 7 تا 10 جلسه) و مراقبت‌های بعد از انجام بسیار شبیه به یکدیگرند. گستره‌ی کاربرد کربوکسی تراپی و مزو تقریبا یکسان است و از هر دو در نواحی مشابه در بدن می‌توان استفاده کرد. از جمله تفاوت های کربوکسی تراپی و مزو می توان به موارد زیر اشاره داشت:

محل تزریق و نوع آن

نوع ماده تزریقی و محل تزریق کربوکسی تراپی و مزو یکی از مهم ترین نقاط تفاوت این دو روش درمانی است. در روش کربوکسی، تزریق به سطح زیرین پوست انجام می‌شود، اما در مزوتراپی، مواد مغذی به لایه میانی پوست (لایه درم) تزریق می‌شوند. هنگامی که تزریق به لایه میانی انجام شود، سریع تر جذب خواهد شد و تاثیر بیشتری روی  پوست خواهد داشت. هم‌چنین در انجام کربوکسی، از گاز (کربن دی اکسید) استفاده می‌شود در حالی که در انجام مزوتراپی از مایع (مواد معدنی و مغذی) استفاده می‌شود.

کربوکسی تراپی و مزو

قابل تغییر بودن نوع تزریق

در روش کربوکسی، ماده‌ای که به زیر پوست تزریق می‌شود ( گاز کربن دی اکسید) ثابت بوده و پزشک تنها می‌تواند دوز و میزان تزریق را تغییر دهد. در حالی که در روش مزوتراپی، مواد تزریقی به سطح میانی پوست بنا بر محل تزریق و نوع استفاده، توسط پزشک قابل تغییر است. به عبارت دیگر، در مزوتراپی پزشک با توجه به مشکل پوستی و شدت آن تصمیم می‌گیرد برای بهبود چه موادی باید به میان پوست تزریق شوند.

میزان اثر گذاری

اگرچه میزان تاثیر هر دو متد تقریبا یکسان است، اما بهتر است انتخاب روش به عهده‌ی پزشک متخصص باشد. در برخی موارد و در برخی نواحی بدن، کربن تراپی به دلیل کمک به ساخت کلاژن، بسیار بهتر و سریع‎تر به بهبود و بازسازی کمک می‌کند در حالی که در برخی کاربردها مانند کمک به تقویت مو و رشد آن، تاثیرات مزوتراپی به مراتب بهتر از کربوکسی تراپی است.

هزینه و قیمت

هزینه انجام این دو متد با هم تفاوت‌هایی دارد. معمولا انجام هر جلسه بین 100 تا 200 هزار تومان هزینه دارد در حالی که هزینه انجام مزوتراپی قابل پیش‌بینی نیست. چرا که در انجام مزوتراپی طبق تشخیص پزشک متخصص و بر اساس ناحیه درمان مورد نظر، از مواد مختلفی استفاده می‌شود که بر تعیین قیمت جلسات مزوتراپی تاثیرگذار است. معمولا هزینه انجام این متد، پس از معاینه و تشخیص مواد مورد نیاز جهت تزریق توسط پزشک، برآورد می‌شود.

کربن دی اکسید تراپی

نحوه عملکرد Carboxytherapy

در کربن دی اکسید تراپی با توجه به ناحیه آسیب دیده و تحت درمان مقدار معینی کربن دی اکسید به ناحیه مورد نظر تزریق می شود. لازم به ذکر است که کربن دی اکسید به طور طبیعی توسط سلول های بدن تولید می شود، با این مقدار کافی نیست و آسیب های وارد شده به پوست را رفع نمی کند بنابراین می بایست بیش از حد طبیعی به ناحیه آسیب دیده دی اکسید کربن تزریق کرد تا سیستم بدن مجبور به واکنش دادن شود. با ورود این گاز به ناحیه مورد نظر سیستم گردش خون در آن ناحیه تحریک می شود. این شرایط موجب  می شود تا بدن احساس کمبود اکسیژن کند. همین موضوع سبب می شود تا بدن با استفاده از رگ های خونی، شرایط را کنترل کند. این فرآیند موجب می شود تا اکسیژن تازه و کافی به ناحیه ای از بدن برسد و هم میزان کلاژن سازی افزایش یابد. همه  می دانند که کلاژن یکی از اساسی ترین و مورد نیاز ترین ماده برای برای صاف کردن و سفت کردن پوست است.

فرآیند درمان

فرآیند درمان با کربن دی اکسید تراپی بستگی به ناحیه درمانی دارد، اما به طور کلی شیوه درمان یکسان است. با استفاده از یک کپسول گاز کربن دی اکسید و اتصال آن به دستگاه تنظیم کننده جریان گاز توسط یک لوله ی پلاستیکی پزشک با دقت بسیار می تواند گاز را وارد بدن کند. دی اکسید کربن پس از کپسول و دستگاه تنظیم کننده وارد یک لوله استریل می شود که مانند یک فیلتر عمل می کند و مانع از ورود ناخالصی ها به بدن می شود. گاز پس از عبور از فیلتر وارد یک سوزن بسیار ریز می شود و پزشک با استفاده از همین سوزن گاز کربن دی اکسید را به زیر پوست ناحیه مورد نظر می فرستد. در تمامی طول درمان شما دردی را احساس نمی کنید و نیازی به داروهای بی حسی هم نیست. اما اگر آستانه درد بیمار بسیار پایین باشد، پزشک می تواند از کرم های بی حس کننده استفاده کند. در برخی نواحی مانند چشم ممکن است پس از پایان کار چشم بیمار پف کند. دقیقا مانند زمانی که فردی گریه می کند. اما این پف پس از 5 تا 10 دقیقه از بین می رود و جای نگرانی ندارد. درمان ترک های پوستی هم که به طور کامل بدون درد است چرا که پوست دچار ترک، امکان داشتن حس طبیعی را ندارد و تنها ممکن است احساس خارش داشته باشید که آن هم پس از 5تا10 دقیقه از بین می رود.

کربوکسیتراپی

مزایای کربن دی اکسید تراپی

کربن دی اکسید به طور طبیعی در بدن انسان موجود است بنابراین این شیوه درمان را غیر تهاجمی در نظر می گیریم. بدن به صورت طبیعی اقدام به تولید اکسیژن می کند و ما در این روش فقط میزان و سرعت تولید اکسیژن را در ناحیه ای خاص افزایش می دهیم.  این شیوه در مقایسه با درمان های مشابه مانند تزریق بوتاکس بسیار کم ریسک تر است و امکان ایجاد حساسیت نیز در این روش بسیار کم است. این در حالی است که در دیگر روش ها، دلیلی حساسیتی که ژل های تزریقی دارند ممکن است فرآیند پر خطر و پر ریسکی پیش روی بیمار باشد. از دیگر مزایای کربوکسی تراپی می توان به سرعت بالا در نتیجه گیری، امکان درمان ناحیه وسیعی در جلسات کوتاه، امکان استفاده برای طیف گسترده ای از مشکلات پوستی از جمله تیرگی زیر چشم، چین و چروک، افتادگی پوست و.. اشاره کرد.

عوارض کربوکسی تراپی

به طور کلی این روش درمانی عوارض چندانی ندارد. تنها اتفاقی که ممکن است رخ بدهد بروز درد و قرمزی بسیار خفیف در محل تزریق، گزگز شدن پوست، احساس گرما و در برخی موارد کبودی در محل تزریق است. عوارض کربوکسی تراپی فقط برای کسانی آشکار می شود که اشاره کردیم این روش برای آنها مضر است و نباید این شیوه درمانی را به کار بگیرند.

عوارض کربوکسی تراپی

کاربرد ها و انواع Carboxytherapy

دی اکسید کربن تراپی در زیبایی استفاده های بسیاری دارد. این شیوه را می توان برای افزایش انعطاف پذیری ، درمان شل شدگی و افتادگی پوست، رفع چین و چروک، رفع آثار پیری، کاهش سلولیت و چربی، رفع تیرگی ها، از بین بردن استرچ مارک و ترک های پوستی ناشی از حاملگی یا چاقی، جوانسازی نواحی مختلف بدن، برطرف کردن ریزش مو، از بین بردن جای زخم یا جوش و… به کار گرفت. کربن دی اکسید تراپی قابلیت استفاده در بخش های مختلف بدن را دارد که به برخی از آنها می پردازیم. کربوکسی تراپی واژن ، موجب رفع تیرگی و جوانسازی واژن می شود. کربوکسی تراپی زیر چشم در جهت رفع تیرگی و چین و چروک زیر چشم به کار گرفته می شود. کربوکسی تراپی صورت برای رفع آثار پیری و رفع چین و چروک ها استفاده می شود. و از دیگر موارد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کربوکسی تراپی واژن

تیرگی ناحیه واژن، یکی از مهم‌ترین معضلاتی است که بانوان با آن دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند. البته که این امر، کاملا طبیعی است و جای هیچ نگرانی وجود ندارد. از رایج‌ترین دلایل تیرگی واژن می‌توان به سایش و اصطکاک، تعریق، عدم دسترسی به هوای تازه و کهولت سن اشاره کرد. ممکن است روش‌های زیادی را امتحان کرده باشید که به اندازه کافی نتیجه‌بخش نبوده باشد! اما کربوکسی تراپی واژن، این روش نوین و کاربردی، تمام نگرانی شما را از بین می‌برد. کربن‌دی‌اکسید تزریق شده به ناحیه واژن، میزان گردش خون را افزایش می‌دهد. این امر سبب می‌شود پوست شما زیبا و شفاف‌تر به نظر برسد. کربوکسی تراپی واژن یکی از بی‌خطر ترین روش‌های زیبایی است و هیچ آسیبی به پوست شما وارد نمی‌کند. این روش، خشکی، خارش، استریا و سلولیت واژن را بدون درد و خونریزی از بین می‌برد. هزینه درمان کربوکسی با توجه به تعداد جلسات و میزان تیرگی واژن متفاوت خواهد بود. ماندگاری این روش در همه افراد یکسان نیست و به عوامل متعددی وابسته است. اگر این سوال در ذهن شما نقش بسته است که برای واژن هزینه درمان با روش کربوکسی چنده ؟ باید بدانید که این هزینه به نوع شرایط بدنی شما بستگی دارد اما مطمئن باشید که از دیگر روش های درمانی بسیار به صرفه تر است. اگر به دنبال یک روش ایمن با ماندگاری بالا برای رفع تیرگی واژن هستید، کربوکسی از بهترین گزینه‌ها خواهد بود. برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله کربوکسی تراپی واژن مراجعه نمایید.

کربوکسی تراپی واژن

کربوکسی استرچ مارک

از دیگر کاربردهای درمان کربن دی اکسید می‌توان به از بین بردن استرچ مارک (ترک پوستی) اشاره کرد. استرچ مارک ممکن است در هر فرد چاق و لاغری، بنا به دلایل هورمونی، استرس، افزایش و کاهش وزن، بدنسازی، زایمان و بارداری و… رخ دهد. برخی از افراد تصور می‌کنند که این عارضه، دائمی است و راهی برای درمان قطعی وجود ندارد. در حالی که کربوکسی تراپی ترک پوستی، شرایط را برای ما ساده‌تر کرده است!

این روش سبب می‌شود تا افتادگی پوست شما از بین برود. این امر با افزایش میزان کلاژن سازی سلول‌های پوست میسر می‌شود. نبود دوران نقاهت یکی از مهم‌ترین مزایای این روش است. پس از انجام کربوکسی تراپی استرچ مارک، به راحتی می‌توانید فعالیت‌های خود را از سر بگیرید. تا به امروز به جز تورم و قرمزی مختصر، عوارض جانبی از این روش گزارش نشده است. پس با خیال راحت، با ترک‌های پوستی خود مبارزه کنید! البته اثر  کربوکسی دائمی نیست؛ اما با رعایت موارد توصیه شده توسط پزشک، می‌توانید به راحتی ماندگاری آن را افزایش دهید. قیمت کربوکسی ترک پوستی به نسبت دیگر روش های درمان ترک پوستی بسیار به صرفه تر است. اگر به دنبال اطلاعات دقیق‌تری از کربوکسی تراپی ترک پوستی هستید، مقاله کربوکسی استرچ مارک را از دست ندهید.

کربوکسی استرچ مارک

کربوکسی تراپی زیر چشم

ممکن است با سیاهی و گودی زیر چشم رو‌به‌رو شده باشید. کرم و لوسیون‌های مختلفی برای از بین بردن گودی زیر چشم وجود دارد. آیا واقعا موثر هستند؟ در برخی از افراد، نتیجه کوتاه مدتی ایجاد می‌شود. اما با کربوکسی تراپی زیر چشم، در عرض چند جلسه به نتیجه دلخواه خود دست پیدا می‌کنید. کمبود اکسیژن رسانی مهم‌ترین دلیل تیرگی زیر چشم است که با استفاده از این درمان به راحتی محو می‌شود!

هر جلسه درمانی تقریبا بین 10 الی 20 دقیقه طول می‌کشد. ممکن است قبل از شروع از کرم‌های بی‌حسی در ناحیه مورد نظر، استفاده کنند. اما به طور کلی، درمان با کربوکسی درد زیادی ندارد و تنها ممکن است کمی احساس ناراحتی و فشار داشته باشید. حتی بعد از اولین جلسه نیز، تفاوت قابل ملاحظه‌ای احساس می‌شود. اما برای تداوم ماندگاری، به جلسات درمانی بیشتری نیاز خواهید داشت. کربوکسی تراپی یک روش نسبتا سالم محسوب می‌شود؛ زیرا هیچ عوارضی ندارد. قرمزی و تورم در برخی از افراد دیده شده که به مرور زمان کاهش پیدا کرده است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این باره، به مقاله کربوکسی تراپی زیر چشم کارن طب حتما سر بزنید.

کربوکسی تراپی زیر چشم

 کربوکسی تراپی غبغب

از محبوب‌ترین روش‌های رفع غبغب می‌توان به کربوکسی اشاره کرد. این شیوه درمانی، امروزه در سراسر جهان اجرا می‌شود. بیشترین محبوبیت کربوکسی به عوارض پایین و اثرگذاری بالا باز می‌گردد. Co2 با راه‌اندازی برخی از واکنش‌های شیمیایی در لایه‌های پوست، منجر به تجزیه شدن سلول‌های چربی خواهد شد.

مهم‌ترین نکته در روش کربن دی اکسید، پایبندی به جلسات درمانی است. در صورتی که شما در تمامی جلسات درمانی شرکت کنید، نتیجه به طور کامل مشاهده می‌شود. هزینه این روش به صورت جلسه ای محاسبه شده و با توجه به اثر بخشی بالا، نسبت به سایر موارد از قیمت مناسب‌تری برخوردار است. هر جلسه بین 10 تا 15 دقیقه زمان می برد. کربوکسی تراپی غبغب هیچ آسیبی به ساختار پوست شما وارد نمی‌کند. اگر به دنبال اطلاعات بیشتری در این باره هستید، حتما به مقاله کربوکسی تراپی غبغب در وبلاگ کارن طب، مراجعه نمایید.

کربوکسی تراپی غبغب

کربوکسی تراپی زنان

یکی دیگر از کاربردهای درمان با گاز کربن دی اکسید، کربوکسی زنان است که در حوزه های مختلف درمانی برای بانوان موثر است. کربوکسی تراپی واژن نیز یکی از زیر مجموعه های این روش درمانی است. از جمله اقدامات مربوط به کربوکسی بانوان می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • رفع لک های مربوط به دوره بارداری
 • از بین بردن سلولیت
 • درمان ترک های پوستی ( استرچ مارک )
 • ناپدیدی زخم و اسکارها
 • جوان سازی ناحیه واژن
 • درمان خشکی واژن
 • از بین بردن تیرگی های نقاط مختلف بدن

کربوکسی تراپی اسکالپ

برای درمان طاسی کافی‌ست به روش کربوکسی اعتماد کنید و در نهایت از نتیجه لذت ببرید. طاسی می تواند به دلایل زیر رخ دهد:

 • آلوپسی آندروژنتیک
 • آلوپسی آره آتا
 • ریزش موی فصلی
 • ریزش مو پس از بارداری و شیردهی
 • ریزش مو پس از درمان‌های هورمونی و تحت استرس
 • موهای ضعیف، آسیب دیده و بی جان علی الخصوص در بانوان

اگر به هر کدام از دلایل بالا دچار طاسی شده اید، می توانید درمان به روش کربوکسی را شروع کنید.برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله زیر مراجعه نمایید:

کربوکسی تراپی اسکالپ

درمان چین و چروک صورت

شاید تا به حال این جمله را از یک خانم میانسال شنیده باشید که: دیگر نمی‌خواهم بخندم تا پیشانی و گوشه چشم‌هایم چروک نشود..! چروک صورت یک مشکل ناگزیر است که دیر یا زود برای هر فردی اتفاق می‌افتد. نه تنها بانوان بلکه آقایون نیز به این مرحله خواهند رسید. اما مشکل چین و چروک ها برای بانوان بسیار دردناک و دلخراش است. دلخراشی و ناگزیر بودن این اتفاق، به این معنی نیست که درمانی برای آن وجود ندارد. با استفاده از درمان کربوکسی می توانید به سادگی و بعد از گذشت چند جلسه درمانی، با درصد بیشتری از چین و چروک های خود خداحافظی کنید.

درمان سلولیت با روش کربن دی اکسید تراپی

مدرن ترین روش درمان سلولیت با روش کربن تراپی است. یا استفاده از این روش درمانی می شود به طرز چشمگیری سلولیت را بهبود بخشید. با روش کربوکسی این امکان وجود دارد که سلول های چربی از بین برود و با شلی پوست مبارزه شود. بله به همین سادگی می توان با روند پیری مبارزه کرد و آن را عقب انداخت. درمان سلولیت با روش کربوکسی به این صورت است که تنها پس از چند جلسه، نتایج به صورت چشمگیری نمایان می شود. برای آشنایی بیشتر با این روش درمانی بی نظیر، مقاله زیر را از دست ندهید:

کربوکسی تراپی سلولیت

زمانی که Carboxytherapy ممنوع می شود

کربن دی اکسید تراپی نیز مانند همه روش های زیبایی که ممکن است برای عده خاصی ممنوع باشند، برای گروه هایی منع استفاده دارد. افراد مبتلا به بیماری قلبی عروقی، بیماران حاد تنفسی، افراد مبتلا به سندروم خونریزی های غیر قابل کنترل، بانوان مبتلا به عفونت قارچی و باکتریایی در ناحیه واژن، افراد مبتلا به قند خون بالا و دیابت، افراد کم خون، زنان باردار و شیرده و بانوانی که تحت شیمی درمانی هستند. همگی گروه های ذکر شده نمی توانند از Carboxytherapy  در جهت رفع مشکلات پوستی خود استفاده کنند. با وجود چنین شرایطی اگر سعی کنید این شیوه را به کار ببرید ممکن است دچار عوارض ناخوشایندی شوید. بنابراین می بایست به موارد ذکر شده نهایت دقت را کنید.

هزینه کربوکسی تراپی

مدت ماندگاری Carboxytherap

تاثیر این روش درمانی به عوامل بسیاری از جمله جنس پوست بیمار و سن او دارد همچنین آلودگی های احتمالی اطراف بیمار مانند دخانیات در مدت ماندگاری تاثیر گذار است. عوامل دیگری مانند عکس العمل پوست در برابر این روش می تواند در نتیجه تاثیر گذار باشد. اما با این حال به طور معمول تاثیر Carboxytherapy زمانی در حدود 6 ماه یا شاید بیشتر است. البته این روش درمانی نکاتی دارد که اگر رعایت شوند می تواند  ماندگاری آن را افزایش دهد. رژیم غذایی سالم، مصرف مکمل های غذایی سالم، ورزش منظم، تکرار درمان به صورت سالیانه و مهارت پزشک همگی از عوامل تاثیر گذار در ماندگاری است.

قیمت کربوکسی تراپی

ممکن است این مسئله برای شما هم سوال باشد که قیمت کربوکسی چنده و نهایتا با چه هزینه‌ای درمان به پایان می رسد. قیمت کربوکسی تراپی برای هر درمانی متفاوت است و به نوع شرایط بدنی شما بستگی دارد. اما قیمت کربوکسی به نسبت قیمت دیگر روش های درمانی بسیار به صرفه تر است.

سخن پایانی

دریافتیم که کربوکسی تراپی برای جوان سازی، رفع تیرگی، رفع چین و چروک و…انجام می شود. یک شیوه درمان ساده و بدون درد و عوارض است. مزایای بسیاری نیز دارد. البته می تواند برای گروه های خاصی که دچار بیماری هستند آسیب زا باشد و باید به این موضوع دقت شود.

امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلیه حقوق وبسایت برای کارن طب محفوظ است. طراحی و توسعه توسط ایده‌چی