0

آیا پلاسما جای زخم باقی می‌گذارد؟

خانه » مقالات » آیا پلاسما جای زخم باقی می‌گذارد؟
تاریخ انتشار : 25 آبان 1400 | آخرین به روز رسانی : 11 دی 1400
پلاسما جای زخم

درمان‌های زیبایی با دستگاه پلاسما پن در حال افزایش هستند. آنها خصوصا برای لیفت پلک، لیفت گردن و برای سفت کردن سایر نواحی صورت و بدن محبوب می‌باشند. یکی از شایع‌ترین سوالاتی که مطرح می‌شود، این است که آیا پلاسما پن جای زخم باقی می‌گذارد؟ پاسخ این سوال به پوست تحت درمان و روند بهبودی بستگی دارد. در ادامه با کارن طب همراه باشید.

چگونه عمل می‌کند؟

درمان‌های سفت کننده پوست با پلاسما شامل استفاده از یک دستگاه شبیه قلم است که ذرات ریز پوست را هدف می‌گیرد و اساسا آنها را دود می‌کند. انرژی پلاسما باعث تبخیر پوست در محل برخورد می‌شود و آن را مستقیما از جامد (پوست شما) به گاز (توده دود) تبدیل می‌کند. دستگاه‌های پلاسمای بسیاری در بازار وجود دارد که همه‌ آنها صدها زخم ریز در ناحیه تحت درمان ایجاد می‌کنند.

برای جلوگیری از ایجاد جای زخم پلاسما اجازه دهید پوست‌تان بهبود یابد

زخم‌های کوچکی که ایجاد شده‌اند، کمی بعد به یک دَلَمه یا پوسته تبدیل می‌شوند. آنها همانند لکه‌های سیاه/ قهوه‌ای کوچک هستند که در سراسر پوست ناحیه تحت درمان ظاهر می‌شوند. نکته کلیدی در ایجاد یا عدم ایجاد جای زخم، تا حدی به نحوه مراقبت شما از دَلمه‌ها بستگی دارد.

برای جلوگیری از جای زخم پلاسما شما باید:

 • پوسته‌ها را با شستشو در آب جوشیده خنک، تمیز نگه دارید.
 • آنها را نَکَنید – اجازه دهید خودشان بیفتند حتی اگر به شدت خارش دارند.
 • مراقب باشید چیزی (لباس یا زیور آلات) به آنها گیر نکند و آنها را نکِشد.
 • هنگامیکه آن ها افتادند، حداقل به مدت یک ماه از ضد آفتاب در آن ناحیه از پوست استفاده کنید. پوست ناحیه تحت درمان بلافاصله پس از انجام پلاسما متورم خواهد شد (خصوصا در اطراف چشم‌ها) و ممکن است بسیار داغ شود. پوسته‌ها خیلی سریع ایجاد می‌شوند و افتادن آنها می‌تواند بین ۵ تا ۱۰ روز طول بکشد.

پلاسما پن

نوع پوست مهم است

اگر نوع پوست‌تان آسیایی یا سیاه است، قطعا نباید از درمان‌های پلاسما پن استفاده کنید. به این دلیل که تراکم ملانین در پوست شما بسیار بالاتر است. بنابراین احتمال دارد در پیگمنتیشن شما به قدری اختلال ایجاد شود که رنگ پوست‌تان تغییر کند. شما در معرض خطر ابتلا به وضعیتی به نام هیپرپیگمانتاسیون پس از التهاب هستید که در این وضعیت، پوست تیره‌تر بنظر می‌رسد. یا ممکن است دچار هیپوپیگمانتاسیون شوید یعنی زمانی که پوست واقعا روشن می‌شود و برای همیشه رنگ خود را از دست می‌دهد.

سایر ملاحظات در مورد پلاسما جای زخم

اکثر افرادی که تحت درمان سفت کردن پوست با پلاسما پن قرار می‌گیرند، به جای زخم دچار نمی‌شوند. با اینحال برخی عوامل ممکن است باعث ایجاد جای زخم شود:

  • مطمئن شوید درمانگر زیبایی که این درمان را برایتان انجام می‌دهد، دقیقا می‌داند چکار می‌کند! خیلی واضح بنظر می‌رسد اما در بسیاری از اوقات، نتایج درمان‌های درمانگران تازه کار چندان جالب نیست.
  • نقاط درمان باید به خوبی از هم فاصله داشته باشند و خیلی به هم نزدیک نباشند. اگر پوست بیش از حد تحت درمان قرار بگیرد، پیگمنتیشن بسیار زیادی از دست خواهد داد – حتی در نوع پوست روشن – و پوست می‌تواند هیپوپیگمانته شود. این بدان معناست که پوست شما رنگ خود را از دست می‌دهد، بسیار بسیار رنگ پریده بنظر می‌رسد و با پوست اطراف خود هماهنگی (مطابقت) نخواهد داشت.
  • در مورد پلک‌ها بهتر است بجای انجام درمان‌های بسیار تهاجمی، تعداد جلسات درمان افزایش یابد و در هر جلسه، اقدامات کمی انجام شود. به این دلیل که در صورت نزدیک بودن بیش از حد زخم‌ها به هم، آنها می‌توانند با یگدیگر ادغام (ترکیب) شوند و یک زخم بزرگ ایجاد کنند که به درستی ترمیم نخواهد شد. این امر خصوصا در مورد اطراف چشم‌ها صدق می‌کند چون شما نمی‌توانید پلک‌ها را بی حرکت نگه دارید.
 • فقط در صورتی این درمان را انجام دهید که از نظر جسمی روبراه هستید و زخم‌هایتان معمولا اثری بر جای نمی‌گذارند. اگر پوستی دارید که به خوبی ترمیم نمی شود، این درمان را روی قسمت‌های قابل رویت پوست‌تان انجام ندهید چون در اینصورت پلاسما جای زخم باقی می‌گذارد.
 • در صورت امکان، درمان را در یک ناحیه غیر قابل رویت پوست‌تان انجام دهید. بعنوان مثال برای سفت کردن پوست گردن بهتر است پوست پشت گردن را پلاسما کنید تا جلوی گردن سفت شود. پشت گردن در اکثر افراد در زیر مو پنهان می‌شود و چندان مشخص نیست.

زخم پلاسما پن

آیا ارزشش را دارد؟

بستگی دارد که پلک‌ها، گردن و یا هر ناحیه دیگر از پوست‌تان چقدر شما را ناراحت می‌کنند. بعلاوه می‌توانید درمان‌های جایگزین را نیز امتحان کنید. برای پلک‌ها تنها جایگزین واقعی، جراحی است بنابراین درمان‌های پلاسما نسبت به جراحی، کمتر تهاجمی هستند اما نتایج بسیار خوبی دارند.

آیا پلاسما جای زخم باقی می‌گذارد؟

قطعا می‌تواند اما با رعایت توصیه‌های بالا شما قادر خواهید بود این ریسک را تا حد زیادی کاهش دهید و از تمام مزایای این درمان شگفت انگیز بهره مند شوید.

ترجمه از کارن طب:

Can Plasma Pen leave scars?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلیه حقوق وبسایت برای کارن طب محفوظ است. طراحی و توسعه توسط ایده‌چی