تماس بگیرید
0

آیا پلاسما جای زخم باقی می‌گذارد؟ | درمان جای زخم با پلاسما

خانه » مقالات » آیا پلاسما جای زخم باقی می‌گذارد؟ | درمان جای زخم با پلاسما
تاریخ انتشار : 25 آبان 1400 | آخرین به روز رسانی : 18 بهمن 1400
پلاسما جای زخم

درمان‌های زیبایی با دستگاه پلاسما پن در حال افزایش هستند. آنها خصوصا برای لیفت پلک، لیفت گردن و برای سفت کردن سایر نواحی صورت و بدن محبوب می‌باشند. یکی از شایع‌ترین سوالاتی که مطرح می‌شود، این است که آیا پلاسما پن جای زخم باقی می‌گذارد و آیا درمان جای زخم با پلاسما ممکن است؟ پاسخ این سوال به پوست تحت درمان و روند بهبودی بستگی دارد. در ادامه با کارن طب همراه باشید.

چگونه عمل می‌کند؟

درمان‌های سفت کننده پوست با پلاسما شامل استفاده از یک دستگاه شبیه قلم است که ذرات ریز پوست را هدف می‌گیرد و اساسا آنها را دود می‌کند. انرژی پلاسما باعث تبخیر پوست در محل برخورد می‌شود و آن را مستقیما از جامد (پوست شما) به گاز (توده دود) تبدیل می‌کند. دستگاه‌های پلاسمای بسیاری در بازار وجود دارد که همه‌ آنها صدها زخم ریز در ناحیه تحت درمان ایجاد می‌کنند.

برای جلوگیری از ایجاد جای زخم پلاسما اجازه دهید پوست‌تان بهبود یابد

زخم‌های کوچکی که ایجاد شده‌اند، کمی بعد به یک دَلَمه یا پوسته تبدیل می‌شوند. آنها همانند لکه‌های سیاه/ قهوه‌ای کوچک هستند که در سراسر پوست ناحیه تحت درمان ظاهر می‌شوند. نکته کلیدی در ایجاد یا عدم ایجاد جای زخم، تا حدی به نحوه مراقبت شما از دَلمه‌ها بستگی دارد.

برای جلوگیری از جای زخم پلاسما شما باید:

 • پوسته‌ها را با شستشو در آب جوشیده خنک، تمیز نگه دارید.
 • آنها را نَکَنید – اجازه دهید خودشان بیفتند حتی اگر به شدت خارش دارند.
 • مراقب باشید چیزی (لباس یا زیور آلات) به آنها گیر نکند و آنها را نکِشد.
 • هنگامیکه آن ها افتادند، حداقل به مدت یک ماه از ضد آفتاب در آن ناحیه از پوست استفاده کنید. پوست ناحیه تحت درمان بلافاصله پس از انجام پلاسما متورم خواهد شد (خصوصا در اطراف چشم‌ها) و ممکن است بسیار داغ شود. پوسته‌ها خیلی سریع ایجاد می‌شوند و افتادن آنها می‌تواند بین ۵ تا ۱۰ روز طول بکشد.

پلاسما پن

نوع پوست مهم است

اگر نوع پوست‌تان آسیایی یا سیاه است، قطعا نباید از درمان‌های پلاسما پن استفاده کنید. به این دلیل که تراکم ملانین در پوست شما بسیار بالاتر است. بنابراین احتمال دارد در پیگمنتیشن شما به قدری اختلال ایجاد شود که رنگ پوست‌تان تغییر کند. شما در معرض خطر ابتلا به وضعیتی به نام هیپرپیگمانتاسیون پس از التهاب هستید که در این وضعیت، پوست تیره‌تر بنظر می‌رسد. یا ممکن است دچار هیپوپیگمانتاسیون شوید یعنی زمانی که پوست واقعا روشن می‌شود و برای همیشه رنگ خود را از دست می‌دهد.

سایر ملاحظات در مورد پلاسما جای زخم

اکثر افرادی که تحت درمان سفت کردن پوست با پلاسما پن قرار می‌گیرند، به جای زخم دچار نمی‌شوند. با اینحال برخی عوامل ممکن است باعث ایجاد جای زخم شود:

 • مطمئن شوید درمانگر زیبایی که این درمان را برایتان انجام می‌دهد، دقیقا می‌داند چکار می‌کند! خیلی واضح بنظر می‌رسد اما در بسیاری از اوقات، نتایج درمان‌های درمانگران تازه کار چندان جالب نیست.
 • نقاط درمان باید به خوبی از هم فاصله داشته باشند و خیلی به هم نزدیک نباشند. اگر پوست بیش از حد تحت درمان قرار بگیرد، پیگمنتیشن بسیار زیادی از دست خواهد داد – حتی در نوع پوست روشن – و پوست می‌تواند هیپوپیگمانته شود. این بدان معناست که پوست شما رنگ خود را از دست می‌دهد، بسیار بسیار رنگ پریده بنظر می‌رسد و با پوست اطراف خود هماهنگی (مطابقت) نخواهد داشت.
 • در مورد پلک‌ها بهتر است بجای انجام درمان‌های بسیار تهاجمی، تعداد جلسات درمان افزایش یابد و در هر جلسه، اقدامات کمی انجام شود. به این دلیل که در صورت نزدیک بودن بیش از حد زخم‌ها به هم، آنها می‌توانند با یگدیگر ادغام (ترکیب) شوند و یک زخم بزرگ ایجاد کنند که به درستی ترمیم نخواهد شد. این امر خصوصا در مورد اطراف چشم‌ها صدق می‌کند چون شما نمی‌توانید پلک‌ها را بی حرکت نگه دارید.
 • فقط در صورتی این درمان را انجام دهید که از نظر جسمی روبراه هستید و زخم‌هایتان معمولا اثری بر جای نمی‌گذارند. اگر پوستی دارید که به خوبی ترمیم نمی شود، این درمان را روی قسمت‌های قابل رویت پوست‌تان انجام ندهید چون در اینصورت پلاسما جای زخم باقی می‌گذارد.
 • در صورت امکان، درمان را در یک ناحیه غیر قابل رویت پوست‌تان انجام دهید. بعنوان مثال برای سفت کردن پوست گردن بهتر است پوست پشت گردن را پلاسما کنید تا جلوی گردن سفت شود. پشت گردن در اکثر افراد در زیر مو پنهان می‌شود و چندان مشخص نیست.

زخم پلاسما پن

آیا ارزشش را دارد؟

بستگی دارد که پلک‌ها، گردن و یا هر ناحیه دیگر از پوست‌تان چقدر شما را ناراحت می‌کنند. بعلاوه می‌توانید درمان‌های جایگزین را نیز امتحان کنید. برای پلک‌ها تنها جایگزین واقعی، جراحی است بنابراین درمان‌های پلاسما نسبت به جراحی، کمتر تهاجمی هستند اما نتایج بسیار خوبی دارند.

ترجمه از کارن طب:

Can Plasma Pen leave scars?

آیا پلاسما جای زخم باقی می‌گذارد؟

بله پلاسما جای زخم باقی می گذارد و در عین حال هیچ جای زخمی باقی نمی گذارد!

جدا از جای زخم های خود پلاسما که نهایتا بعد از دو هفته از بین می روند، برای هر کسی پیش آمده است که یک جای زخم ناجور اما کم رنگ در قسمتی از پوست خود به یادگار داشته باشد. این یادگاری ممکن است از زمان کودکی و … بوده و با هزاران مدل کرم های موضعی نیز از بین نرفته باشد. حتی ممکن است آثار جوش دوران بلوغ شما باشد که در نهایت به زخم تبدیل شده است. تمام این موارد با هر مقدار وخامتی که دارند، با پلاسما به گونه ای از بین خواهند رفت که انگار هیچ وقت وجود نداشته اند. درمان جای زخم یکی از اصلی ترین کاربردهای پلاسما تراپی به شمار می رود. در ادامه با ما همراه باشید.

درمان جای زخم با پلاسما

درمان آکنه و جای زخم با پلاسما جت و پلاسما پن بسیار مرسوم است. این روش نوین و طبیعی از جمله عمل های سرپایی و طبیعی به شمار می رود که بدن انسان را به ترمیم سلولی وادار می سازد. برای درمان آکنه و جای زخم با پلاسما به هیچ گونه بی هوشی نیاز نیست و بلافاصله بعد از انجام پلاسما تراپی، نتیجه قابل مشاهده خواهد بود. بعد از درمان می توانید به کارهای روزمره خود بپردازید و هیچ دوران نقاهتی وجود ندارد.

درمان جای زخم بخیه زایمان با پلاسما

اگر هنوز هم آثار بخیه زایمان شما قابل مشاهده است، یک جلسه پلاسما تراپی را امتحان کنید. علاوه بر از بین بردن جای زخم و بریدگی و آکنه، برای از بین بردن آثار بخیه دوران زایمان نیز می توانید از پلاسما پن یا پلاسما جت استفاده نمائید.

درمان جای سوختگی

اگر آثار سوختگی روی پوست شما وجود دارد، باز هم پلاسما راه حل شماست. با تابیدن پلاسما به پوست، سلول های بدن به ترمیم سلولی مشغول می شوند و در نهایت کلاژن سازی در آن قسمت از پوست افزایش پیدا می کند. همچنین پلاسما در آن ناحیه باعث سفت شدن پوست و شادابی هر چه بیشتر آن خواهد شد.

درمان جای جوش

شاید روش های بسیاری برای درمان جای زخم جوش وجود داشته باشد، اما پلاسماجت می تواند بهترین انتخاب شما برای این عمل زیبایی – درمانی باشد. چرا؟!

 • عدم ایجاد هر گونه برش بر سطح پوست
 • عدم نیاز به بی هوشی
 • بدون هیچ عارضه جانبی
 • طبیعی بودن این روش و ماندگاری بسیار بالا
 • مشاهده اثر پلاسما بلافاصله بعد از اولین جلسه درمانی
 • بدون ورود مواد شیمیایی به بدن
 • بدون محدودیت سنی
 • و …

درمان جای جوش

تمام این موارد از مزیت های درمان جای جوش با پلاسما پن و پلاسما جت به شمار می رود. اما مهم ترین مزیت این روش، کم ترین میزان درد و سوزش هنگام عمل است. شما تنها کمی سوزش را احساس خواهید کرد و این سوزش هم در صورت استفاده از پمادهای بی حسی موضعی به هیچ عنوان احساس نمی شود. با این وجود پلاسما انتخاب اول و آخر هر فردی برای درمان جای زخم جوش است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق وبسایت برای کارن طب محفوظ است. طراحی و توسعه توسط ایده‌چی