بیوتی‌پن چیست و چه تفاوتی با پلاسماپن دارد؟

تاریخ انتشار : 12 خرداد 1403
نویسنده : خانم حسینی
بیوتی پن یا پلاسما پن؟

در دنیای مدرن زیبایی و جوان‌سازی، ابزارهای نوآورانه‌ بسیاری وجود دارند که در مراقبت از پوست، صاحب ادعا هستند. بیوتی‌پن، یکی از این ابزارهای معجزه‌آسا است که با قابلیت‌های خارق‌العاده، توجه بسیاری را به‌ خود جلب کرده است. اما آگاهی از این‌که دستگاه کوچک بیوتی‌پن چگونه می‌تواند تأثیرات بزرگی بر جوانی و زیبایی پوست داشته باشد و چه تفاوتی با پلاسماپن (ابزار قدرتمند دیگری در همین حوزه) دارد، موضوع بحث این مقاله از کارن طب است. در این مبحث قصد داریم به کاوش در عمق این فناوری پیشرفته بپردازیم و نشان دهیم که بیوتی‌پن چگونه می‌توانند به شکلی منحصر به فرد، به بازسازی و ترمیم پوست شما کمک کنند. پس با ما همراه شوید تا با اطلاعاتی که در اختیارتان قرار می‌دهیم بتوانید بهترین و مناسب‌ترین انتخاب را بر اساس نیازهای زیبایی خود داشته باشید.

بیوتی‌پن یا قلم پاک‌سازی پوست چیست؟

بیوتی‌پن، یکی از ابزارهای پیشرفته در زمینه مراقبت از پوست است که با نام قلم پاک‌سازی پوست نیز شناخته می‌شود. این ابزار برای درمان مشکلات پوستی مختلف مانند زگیل، لک، جای زخم و غیره استفاده می‌شود. این دستگاه با استفاده از تکنولوژی یون‌های مثبت و پلاسما، طراحی شده و به‌طور غیر مستقیم باعث تحریک زیستی بافت‌‌های عمقی پوست می‌شود که در نتیجه آن، پوست را برای تولید کلاژن و الاستین بیش‌تر تحریک می‌کند.

بیوتی‌پن با فناوری جدید کربونیزاسیون یونی کار می‌کند و انرژی الکتریکی را به انرژی الکترواستاتیکی تبدیل می‌نماید. این دستگاه با ایجاد فرکانس بالا، جرقه‌ای بین یک یون پایدار روی سطح پوست و یک یون ناپایدار در هوا ایجاد می‌کند و انرژی حاصل از این جرقه و حرارت آن،  باعث تحریک لایه‌های اپیدرم و تصعید برخی از بخش‌های پوست می‌شود که این امر می‌تواند در رفع ضایعات پوستی مؤثر باشد.

قلم پاک‌سازی پوست، نوعی دستگاه میکرونیدل خانگی است که در سر آن سوزنی ظریف قرار دارد. این ابزار مختص افرادی طراحی شده که وقت کافی برای مراجعه به پزشک ندارند و می‌خواند به روشی امن، پوست خود را میکرونیدل کنند. از قلم پاک‌سازی پوست، می‌توان برای پاک‌سازی کک مک، خال و زیگیل استفاده کرد. این دستگاه با سه قدرت مختلف عرضه می‌شود و دارای چراغ نمایش‌گر است.

قلم‌های پاک‌سازی پوست یا بیوتی‌پن‌ها می‌توانند با تحریک لایه‌های اپیدرم برای کلاژن‌سازی، استحکام پوست را بالا برده و چین‌وچروک‌های پوست را کاهش دهند. این ابزارها جزء درمان‌های غیرتهاجمی محسوب می‌شوند و به‌دلیل استفاده از تکنولوژی یون الکتریکی، درد یا خون‌ریزی به‌همراه ندارند. البته درجات بالای دستگاه ممکن است باعث ایجاد التهاب و قرمزی پوست شوند که این التهابات پس از نهایتا یک هفته برطرف می‌شوند.

بیوتی پن چیست؟

 

کاربردهای دستگاه بیوتی ‌پن

بیوتی‌پن یا قلم پاک‌سازی پوست، یک ابزار کاربردی در مراقبت از پوست است که می‌تواند در منازل، کلینیک‌ها و سالن‌های زیبایی مورد استفاده قرار گیرد. بیوتی‌پن با تکنولوژی یون‌های مثبت یا پلاسما طراحی شده است و به‌طور غیرمستقیم سبب تحریک زیستی بافت‌های عمقی پوست می‌شود. کاربردهای این دستگاه عبارتند از:

 1. رفع جای جوش و آکنه با ایجاد فرآیند کربونیزاسیون یونی
 2. رفع خال و زگیل
 3. رفع ترک‌های چاقی و لاغری
 4. پاک کردن پخشی رنگ تاتو خط چشم
 5. رفع پف پشت پلک (بلفاروپلاستی)
 6. رفع چین‌وچروک با تحریک لایه‌های اپیدرم
 7. برداشتن اضافات پوستی مانند میخچه و بهبود جوش‌های میلیا
 8. لیفت قسمت‌های مختلف پوست با تحریک تولید کلاژن و الاستین در پوست

بیوتی‌پن چه مزایایی دارد؟

بیوتی‌پن یا قلم پاک‌سازی پوست برای رفع ضایعات پوستی مؤثر است و می‌تواند در منازل، کلینیک‌های زیبایی و سالن‌های زیبایی مورد استفاده قرار گیرد. از جمله مزایای این دستگاه عبارتند از:

 • عملکرد سریع در رفع ضایعات پوستی
 • راحتی کار و استفاده آسان و راحت از دستگاه
 • دارای ظاهری زیبا و جذاب
 • عدم نیاز به اتصالات سیم و پدال
 • عدم خون‌ریزی
 • مواد مصرفی ارزان
 • تنوع و قابلیت بیش‌تر برای حل مشکلات پوستی مختلف

معایب بیوتی‌پن

استفاده از دستگاه بیوتی‌پن، جزء درمان‌های غیرتهاجمی محسوب می‌شود و به‌دلیل استفاده از تکنولوژی یون الکتریکی، درد یا خون‌ریزی به همراه ندارد. البته درجات بالای دستگاه ممکن است باعث ایجاد التهاب و قرمزی پوست شوند که این التهابات، پس از نهایتا یک هفته برطرف می‌شود.

به‌طور کلی، قلم پاک‌سازی پوست یک ابزار کاربردی است که می‌تواند مشکلات پوستی را، بدون عوارض جانبی جذب کننده، بهبود بخشد.

کاربردهای دستگاه بیوتی ‌پن

بیوتی‌پن یا پلاسما‌پن؟

مقایسه این دو دستگاه اشتباه است چرا که دستگاه پلاسما پن بسیار تخصصی بوده و تنها توسط پزشک قابل استفاده است و خود زیباجو دانش و علم کافی برای استفاده از این دستگاه را ندارد. همچنین دستگاه پلاسما پن بسیار مشابه با دستگاه پلاسما جت بوده و تنها تفاوت آن در برخی کاربردهای جزئی و همچنین شکل ساختاری دستگاه است. در همین حال بیوتی پن یک ابزار جانبی خانگی است که تاثیر چندانی ندارد و از عوارض بی‌شماری مانند ایجاد سوختگی، مشکلات پوستی و … را به وجود می‌آورد. نوع استفاده از بیوتی پن خانگی بوده و در کلینیک های پوست و مو به هیچ عنوان استفاده نمی‌شود.
دستگاه پلاسماپن، یک درمان نوآورانه است که فعالیت افزایش یافته فیبروبلاست‌ها، سلول‌های تولید کننده کلاژن در بافت هم‌بند را، تحریک می‌کند. این دستگاه از یک قلم استفاده می‌کند که توسط FDA تأیید شده است و می‌تواند جریان الکتریکی کنترل شده یا قوس پلاسما را به پوست بفرستد. پلاسماپن نزدیک به پوست نگه‌داشته می‌شود، اما با آن تماس پیدا نمی‌کند. جریان الکتریکی منتشر شده توسط پلاسماپن، باعث ایجاد میکرو آسیب‌هایی می‌شود که به‌صورت تاول‌هایی قابل مشاهده است. این تاول‌ها که به آن‌ها پوسته‌های کربنی نیز گفته می‌شود، پوست را منقبض نموده و اثر فوری سفت‌کنندگی را تولید می‌کنند. پلاسماپن بدن را تحریک می‌کند تا با تولید میزان افزایش یافته‌ای از کلاژن و الاستین، به‌طور طبیعی باعث التیام پوست شود. تاول‌های کوچک پس از ده روز ناپدید می‌شوند، در حالی‌که ناحیه درمان شده سفت، صاف و جوان‌شده باقی می‌ماند.

جمع‌بندی نهایی

در این مطلب، به بررسی دقیق دستگاه بیوتی‌پن پرداختیم. هرچند که دستگاه بیوتی‌پن از مزایای خاص خود برخوردار است اما دستگاه پلاسماپن، با توجه به قابلیت‌های درمانی بیش‌تری که نسبت به بیوتی‌پن دارد، به خصوص این‌که در جوان‌سازی پوست بدون درد و خون‌ریزی با ماندگاری بالا نقش فوق‌العاده‌ای ایفاء می‌کند، می‌تواند گزینه بسیار مناسب‌تری نسبت به بیوتی‌پن باشد و حتی با این دستگاه کوچک قابل مقایسه نباشد. بنابراین لازم است ضمن مشورت با متخصص یا پزشک، و با توجه به نیازهای پوستی خود، بهترین انتخاب را بین این دو دستگاه داشته باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کارن-طب

بیشتر بخوانید

دیدن همه

کلیه حقوق وبسایت برای کارن طب محفوظ است. طراحی و توسعه توسط ایده‌چی