پلاسما خال چیست؟ نحوه برداشت خال با پلاسما

تاریخ انتشار : 25 مهر 1402
نویسنده : کارن طب
پلاسما خال

خال‌های ژنتیکی، اکتسابی و خال‌های مادرزادی همیشه خوش آیند صاحب آن نیست، و اکثرا، خواهان برطرف شدن این خال‌ها از روی پوست خود هستند تا زیبایی بیش‌تری به ظاهر خود ببخشند. در گذشته، برداشتن خال‌ها فقط از طریق جراحی میسر بود که معمولا به‌دلیل عوارض جانبی بسیار، چندان طرفداری نداشت. اما چند سالی است که با پیشرفت علم زیبایی شناسی، و ساخت و ورود دستگاه‌ها و تجهیزات مؤثر زیبایی به بازار، و تأیید توسط سازمان‌های مربوطه و پزشکان و متخصصین، برداشتن خال با روش‌هایی غیرجراحی نیز میسر شده است. یکی از بهترین و محبوب‌ترین این روش‌ها، استفاده از دستگاه پلاسما برای برداشتن خال است. با ما همراه باشید تا با بهترین روش خال‌برداری آشنا شوید.

پلاسما چیست؟

پلاسما حالت چهارم ماده، و شامل فضایی متشکل از یون‌های آزاد مثبت و منفی است. دستگاه پلاسما با یونیزه کردن هوای موجود میان پراب و پوست، به‌‌وسیله ایجاد میدان الکترومغناطیسی، پلاسما تولید و سطح پوست را تصعید می‌کند. اثر پلاسما بر روی سطح پوست باعث جمع شدن پوست، تحریک بافت، جوان‌سازی و کلاژن‌سازی پوست می‌شود. اما یکی از ویژگی‌های پلاسما که روشی غیرتهاجمی و به‌عنوان جایگزینی مناسب برای جراحی محسوب می‌شود، تأثیری است که در درمان انواع ضایعات پوستی از جمله خال‌های سطحی و برجسته دارد.

نحوه برداشت خال با پلاسما

برداشتن خال‌های پوستی با استفاده از دستگاه پلاسما، یکی از روش‌های پوستی غیرتماسی است که به نام برداشتن خال با پلاسمای جریانی نیز شناخته می‌شود. قبل از شروع عمل خال‌برداری با استفاده از دستگاه پلاسما، پوست باید به‌طور دقیق تمیز و ضدعفونی شود. مرحله بعد، تولید پلاسما با استفاده از دستگاه تخصصی پلاسما است. این دستگاه با استفاده از منبع تغذیه هیلم و نیتروژن، و با اعمال انرژی روی این گازها با استفاده از میدان‌های الکتریکی، پلاسما تولید می‌کند. پلاسمای تولید شده به‌صورت جت پلاسمایی که شامل الکترون‌ها و یون‌ها بوده، و از انرژی بالایی برخوردار است، از دستگاه خارج و به محل قرارگیری خال، منتقل می‌شود. قلم پلاسما با تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی الکترواستاتیکی و انتقال آن از طریق ایمپالس به پروپ دستگاه، در فاصله یک میلی‌متری پوست باعث ترکیب اکسیژن و نیتروژن و تشکیل قوس پلاسمایی می‌شود. انرژی و گرمای حاصل از پلاسمای تولید شده، باعث تبخیر لایه‌های بیرونی پوست، و برداشت خال خواهد شد. علاوه بر این، پلاسما باعث تحریک کلاژن‌سازی، بهبود سطح پوست و تحریک تجدید ساخت سلول‌ها در محل مورد نظر، می‌شود. چند روز پس از برداشت خال، با مراقبت‌های انجام شده، پوست، بازسازی می‎شود. عمل خال‌برداری با استفاده از دستگاه پلاسما، بدون هیچ‌گونه بیهوشی، برش و خون‌ریزی انجام می‌شود که از مزیت‌های این عمل است.

مزیت‌های برداشتن خال با پلاسما

برداشتن خال با استفاده از بهترین دستگاه پلاسما، و زیر نظر پزشک متخصص، مزایایی دارد که باعث شده این روش، به یکی از پرتقاضاترین روش‌های برداشت خال، تبدیل شود. ترس از انجام عمل جراحی برای برداشتن خال، هم‌‌چنین عوارض روش‌های جراحی و گاها آسیب به سایر قسمت‌های پوست، باعث محبوبیت بیش‌تر روش‌های درمانی غیرتهاجمی از جمله پلاسما خال، شده است. مهم‌ترین مزایای برداشتن خال با پلاسما، عبارتند از:

 1. عدم نیاز به برش‌ها یا جراحی‌های زمینه‌ای.
 2. عدم نیاز به بیهوشی و بی‌حسی.
 3. کوتاه بودن زمان خال‌برداری توسط پلاسما، و کوتاهی زمان مورد نیاز برای بهبودی.
 4. بازسازی سریع پوست پس از برداشتن خال، توسط پلاسما.
 5. عدم آسیب به پوست اطراف محل خال.
 6. تحریک تولید کلاژن، تقویت و تجدیدسازی پوست.
 7. وجود حداقل عوارض جانبی، که در فاصله کوتاهی برطرف می‌شوند.
 8. پوشش گسترده و امکان استفاده از پلاسما خال برای خال‌‌های نقاط مختلف بدن.
 9. مناسب برای تمام تیپ‌ها و رنگ‌های پوستی.
 10. هزینه بسیار پائین‌تر نسبت به روش‌های تهاجمی.

تعداد جلسات مورد نیاز برای برداشتن خال با پلاسما

تعداد جلساتی که برای برداشتن خال پوستی با استفاده از دستگاه پلاسما، مورد نیاز است، معمولا به عواملی از قبیل نوع خال، وضعیت پوست، محل قرارگیری خال، و تعداد خال‌ها بستگی دارد. معمولا پیش از برداشتن خال، باید با پزشک متخصص زیبایی، مشاوره‌هایی برای شناسایی دقیق خال و شرایط پوستی خود داشته باشید. با بررسی‌های پزشک، تعداد جلساتی که مورد نیاز است، تعیین خواهد شد. به جز موارد خاص، معمولا برداشتن خال توسط دستگاه پلاسما، در یک جلسه انجام می‌شود؛ اما مراقبت‌های پوستی بعد از برداشت خال و بازسازی پوست، نیاز به مراجعات بعدی دارد.

مراقبت‌های بعد از برداشتن خال با پلاسما

پس از این‌که خال، با استفاده از دستگاه پلاسما، برداشته شد، مراقبت‌هایی نیاز است تا پوست، به‌خوبی ترمیم شود. بعد از درمان با پلاسما، ممکن است پوست قرمزی، تورم و خشکی نشان دهد. به مدت یک هفته برای بهبود این عوارض، به توصیه‌های پزشک معالج خود، به‌طور دقیق عمل نمائید.

 1. ناحیه مورد نظر را تمیز نگه‌دارید.
 2. استفاده از کرم‌ها و مرطوب‌کننده‌های تجویز شده توسط پزشک، به ترمیم پوست و جلوگیری از خشکی پوست کمک می‌کند.
 3. پوست، پس از درمان با پلاسما، نسبت به تابش خورشید، حساس‌تر می‌شود؛ بنابراین علاوه بر دور ماندن از تابش اشعه خورشید، از ضدآفتاب و وسایل محافظتی استفاده نمائید و حتما تا یک ماه از آفتاب‌گرفتن و یا سولاریوم پرهیز نمائید.
 4. از تحرک زیاد پوست و ایجاد فشار در محل درمان، خودداری کنید.
 5. جلسات ترمیمی بعد از خال‌برداری را کامل نمائید.
 6. از دست زدن به محل درمان و کندن پوسته‌های سطح پوست، بپرهیزید.
 7. تا بهبودی کامل محل درمان، از استفاده از لایه‌بردارها و مواد شیمیایی و آرایشی، بپرهیزید.

برداشتن خال با پلاسما

آیا برداشتن خال با پلاسما، عوارض دارد؟

از آن‌جا که درمان خال‌های پوستی با استفاده از پلاسما، به‌جز عوارض طبیعی، معمولا بدون عارضه است، به‌عنوان یک روش مناسب و محبوب برای زیباجویانی که نمی‌خواهند تحت عمل‌های جراحی تهاجمی قرار بگیرند، توصیه شده است. در صورتی‌که این عمل، توسط بهترین متخصص پوست و مو و زیبایی انجام شود، و مراقبت‌های پس از خال‌برداری با پلاسما نیز رعایت شوند، معمولا بدون عارضه خواهد بود. عوارض برداشت خال با پلاسما تنها در صورتی‌ ایجاد می‌شود که توسط افراد ناوارد و بی‌تجربه صورت گیرد و نکات ایمنی مربوطه نیز، نادیده گرفته شود.

اما عوارض طبیعی که پس از انجام برداشت خال توسط دستگاه پلاسما ایجاد می‌شود، شامل موارد زیر است:

 • قرمزی و تورم پوست، که معمولا تا یک هفته بعد برطرف خواهد شد.
 • خارش پوست که با استفاده از داروهای تجویزی پزشک برطرف می‌شود.
 • ترک‌های پوستی موقت، که به مرور زمان بهبود می‌یابند.
 • خشکی پوست که از طریق استفاده از مرطوب‌کننده‌های مناسب و داروهای تجویز شده، برطرف خواهد شد.
 • نقاط قهوه‌ای رنگ که موقتی بوده و به مرور از بین خواهند رفت.

کلام آخر

اگر خال‌هایی دارید که علاقه‌ای به بودن‌شان ندارید و فکر می‌کنید از زیبایی شما کاسته، بهتر است پیش از اقدام به برداشتن خال، با بهترین متخصص زیبایی و پوست و مو، مشورت نموده و ضمن بررسی شرایط مختلف، از مؤثرترین روش درمان، یعنی استفاده از بهترین دستگاه پلاسما، برای برداشتن خال‌های خود استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کارن-طب

بیشتر بخوانید

دیدن همه

کلیه حقوق وبسایت برای کارن طب محفوظ است. طراحی و توسعه توسط ایده‌چی