آیا مزوتراپی واقعا به لاغری کمک می‌کند؟

تاریخ انتشار : 18 اردیبهشت 1403
نویسنده : نجار زاده
مزوتراپی و لاغری

در دنیای پرهیاهو و رقابتی امروز، تلاش برای داشتن بدنی زیبا و سالم، بسیار بااهمیت است. در این مسیر، روش‌های مختلفی برای کاهش وزن و بهبود ظاهر بدن مطرح شده است. یکی از این روش‌ها، مزوتراپی لاغری نام دارد که یک روش غیرجراحی برای کاهش چربی محلی، افزایش الاستیسیته پوست و بهبود ساختار بدن است. اما آیا مزوتراپی واقعا قابلیت کمک به لاغری را دارد یا این ادعاها به یک موضوع افسانه‌ای تبدیل شده‌اند؟ در این مقاله از کارن طب، به بررسی علمی این روش جذاب می‌پردازیم و می‌کوشیم بفهمیم آیا مزوتراپی واقعا یک جواب مؤثر برای دستیابی به لاغری و بهبود ظاهر بدن محسوب می‌شود یا خیر، و یا چه مزایایی را می‌توان برای آن متصور شد. پس تا انتها ما را همراهی کنید.

مزوتراپی چیست؟

مزوتراپی (Mesotherapy) یک روش درمانی است که ابتدا در دهه 1950 توسط یک پزشک توسعه یافت. این روش ابتدا برای درمان مشکلات مربوط به Michel Pistor فرانسوی در ارتباط با سیستم گوارشی به‌کار گرفه شد، اما به مرور زمان در زمینه‌های مختلف پزشکی، زیبایی و دندان‌پزشکی نیز مورد استفاده قرار گرفت. در مزوتراپی، ترکیبات مختلف از جمله ویتامین‌ها، مواد معدنی، آنتی‌اکسیدان‌ها، اسیدهای آمینه و داروها، به‌صورت تزریق مستقیم به لایه میانی پوست یا بافت زیر پوستی انجام می‌شود. این تزریقات به‌عنوان مزوکاکتل یا مزوسرم شناخته می‌شوند. استفاده از مزوتراپی برای موارد مختلف از جمله کاهش چاقی محلی، درمان آکنه، بهبود رنگ پوست، کاهش چین‌وچروک، افزایش اندازه سینه و موارد دیگر مطرح شده است.

مزوتراپی لاغری یک نوع تکنیک زیبایی است که برای کاهش چاقی و بهبود شکل بدن به‌کار می‌رود. در این روش، ترکیبات مختلفی از جمله ویتامین‌ها، مواد معدنی، آنتی‌اکسیدان‌ها، اسیدهای آمینه و داروها به‌صورت تزریق مستقیم به لایه میانی پوست یا بافت زیرپوستی انجام می‌شود. از جمله تأثیرات مزوتراپی لاغری شامل کاهش چربی محلی، تقویت ساختار پوستی، تحریک فعالیت لیمفا و افزایش الاستیسیته پوست است.

مزوتراپی چیست؟

نحوه عملکرد مزوتراپی به چه صورت است؟

در جلسات مزوتراپی لاغری، ابتدا فرد با یک متخصص زیبایی یا پزشک مشاوره دارد تا نیازها و هدف‌های خود را بررسی کند. پس از ارزیابی، متخصص تصمیم می‌گیرد که چه نوع مزوکاکتل و چه ترکیباتی برای درمان استفاده شود.

در مرحله بعد، فرد به یک اتاق تزریق منتقل می‌شود و منطقه‌های مشخصی از بدن که نیاز به لاغری دارند، با دقت توسط متخصص انتخاب می‌شوند. سپس با استفاده از سوزن‌های بسیار نازک، مزوکاکتل به لایه میانی پوست یا بافت زیرپوستی تزریق می‌شود. این تزریقات به نقاط مختلف از جمله شکم، ران، بازوها یا مناطق مورد نظر دیگر انجام می‌شود. پس از اتمام جلسه، فرد باید به مراقبت‌های لازم پس از تزریق از جمله پرهیز از فعالیت‌های فیزیکی شدید، سونا یا حمام گرم و تابش مستقیم آفتاب در مدت زمان معین، به‌خوبی توجه کند و توصیه‌های پزشک را رعایت نماید. معمولا به منظور دستیابی به نتایج بهینه، چند جلسه تزریق مزوکاکتل لازم است و تکرار جلسات نیز به توصیه پزشک یا متخصص بستگی دارد.

از مزوتراپی برای لاغری کدام قسمت‌های بدن استفاده می‌شود؟

مزوتراپی لاغری می‌تواند برای مناطق مختلف بدن بر اساس نیازها و هدف‌های فرد، برای کاهش چربی محلی و بهبود شکل بدن استفاده شود. برخی از قسمت‌های معمول بدن که برای این نوع درمان مناسب هستند عبارت است از:

 • شکم و ناحیه کمر
 • ران و باسن
 • زیر بغل
 • پهلوها و کمربندی هیپ
 • زانوها

مزوتراپی لاغری در چند جلسه انجام می‌شود؟

تعداد جلسات مورد نیاز برای مزوتراپی لاغری بستگی به عوامل مختلفی از جمله نوع مشکل لاغری، منطقه درمانی، میزان چربی محلی و هدف‌های فرد دارد. در حالت کلی، مزوتراپی به‌صورت یک دوره ترکیبی از جلسات انجام می‌شود و تعداد جلسات نیز معمولا توسط پزشک یا متخصص زیبایی بر اساس نیازهای فرد تعیین می‌شود. بیش‌ترین اثربخشی مزوتراپی پس از تکمیل چند جلسه آغاز می‌شود. معمولا یک دوره ترکیبی شامل چندین جلسه، به‌عنوان مثال 6 تا 8 جلسه، در فواصل زمانی خاصی انجام می‌شود. این فواصل ممکن است یک تا سه هفته یا بیش‌تر بسته به نیازها و پاسخ بدن به درمان باشد.

تصمیم نهایی در مورد تعداد جلسات و فواصل زمانی بین آن‌ها توسط پزشک یا متخصص زیبایی بر اساس ارزیابی پیشرفت و نتایج کسب‌شده اتخاذ می‌شود. هم‌چنین پس از پایان دوره اصلی، شاید نیاز باشد که جلسات نگهداری با فواصل زمانی طولانی‌تر برگزار شوند تا نتایج حاصل‌شده حفظ شود.

مزوتراپی برای کدام قسمت‌های بدن انجام می‌شود

اقدامات لازم پیش از جلسه مزوتراپی

پیش از جلسه مزوتراپی، انجام چند اقدام مهم و مراعات لازم می‌تواند به بهترین نتایج این روش کمک کند. این اقدامات شامل موارد زیر است:

 1. قبل از هر چیز، مهم است که با پزشک یا متخصص زیبایی مشاوره کنید. این فراد می‌توانند شما را ارزیابی کرده و بر اساس نیازها و هدف‌های شما، نقاط قوت و ضعف روش مزوتراپی را توضیح دهند.
 2. پزشک ممکن است بخواهد آزمایشاتی مثل آزمایش خون یا سطح چربی را انجام دهید تا از وضعیت سلامتی شما مطلع شود و بررسی کند آیا مزوتراپی برای شما مناسب است یا خیر؟
 3. ممکن است پزشک به شما توصیه کند که قبل از جلسه، پوست خود را به‌خوبی تمیز کنید. این مورد شامل استفاده از محصولات خاص برای حذف آرایش، روغن و آلودگی‌های پوستی، همین‌طور شیو ناحیه مورد نظر است.
 4. قبل از جلسه بهتر است از مصرف مواد محرکه مانند الکل و تنقلات پرهیز کنید.
 5. تنظیم جلسات پس از درمان برای تثبیت نتایج مزوتراپی.
 6. اطلاع‌رسانی در مورد احتمال عوارض جانبی مزوتراپی و نحوه مدیریت آن‌ قبل از شروع درمان.
 7. بهتر است حدود یک هفته قبل از انجام مزوتراپی، از داروهای رقیق‌کننده خون نظیر آسپرین یا داروهای ضد التهاب مانند آنتی‌هیستامین پرهیز نمائید.

تفاوت مزوتراپی و کربوکسی تراپی

مزوتراپی و کربوکسی تراپی هر دو روش‌هایی هستند که در زمینه بهبود و زیبایی پوست استفاده می‌شوند، اما رویکردها و فرآیندهای متفاوتی دارند. در ادامه به برخی از تفاوت‌های مهم بین این دو روش اشاره می‌کنیم:

محل و نوع تزریق: در کربوکسی تراپی، تزریق به سطح زیرین پوست انجام می‌شود، در حالی که در مزوتراپی، مواد مغذی به لایه میانی پوست یا لایه درم تزریق می‌شوند. این تفاوت باعث می‌شود که مزوتراپی مواد تزریقی را سریع‌تر جذب کند و اثرات بیشتری بر روی پوست داشته باشد. هم‌چنین در انجام کربوکسی، از گاز (کربن دی اکسید) استفاده می‌شود، در حالی که در انجام مزوتراپی از مایع (مواد معدنی و مغذی) استفاده می‌شود.

نوع تزریق قابل تغییر: در روش کربوکسی تراپی، ماده‌ای که به زیر پوست تزریق می‌شود (گاز کربن دی اکسید) ثابت بوده و تنها پزشک می‌تواند دوز و میزان تزریق را تغییر دهد. در حالی که در روش مزوتراپی، مواد تزریقی به سطح میانی پوست بنا بر محل تزریق و نوع استفاده، توسط پزشک قابل تغییر است. به عبارت دیگر، در مزوتراپی پزشک با توجه به مشکل پوستی و شدت آن تصمیم می‌گیرد برای بهبود چه موادی باید به لایه درم پوست تزریق شوند.

میزان تاثیر: اگرچه میزان تاثیر هر دو متد تقریبا یکسان است، اما بهتر است انتخاب روش به عهده‌ی پزشک متخصص باشد. در برخی موارد و در برخی نواحی بدن، کربوکسی تراپی به دلیل کمک به ساخت کلاژن، بسیار بهتر و سریع‌تر به بهبود و بازسازی کمک می‌کند، در حالی که در برخی کاربردها مانند کمک به تقویت مو و رشد آن، تاثیرات مزوتراپی به مراتب بهتر از کربوکسی تراپی است.

هزینه و قیمت: هزینه انجام این دو متد با هم تفاوت‌هایی دارد. معمولا هزینه انجام هر جلسه کربوکسی تراپی بین 100 تا 200 هزار تومان است، در حالی که هزینه انجام مزوتراپی قابل پیش‌بینی نیست. در انجام مزوتراپی، هزینه پس از معاینه و تشخیص مواد مورد نیاز جهت تزریق توسط پزشک برآورد می‌شود.

تفاوت مزوتراپی و کربوکسی تراپی

آیا می‌توان روش کربوکسی تراپی و مزوتراپی را باهم انجام داد؟

ترکیب کربوکسی تراپی با سایر روش‌های جوانسازی می‌تواند نتایج بهتری را برای بیماران ارائه دهد. کربوکسی تراپی، به عنوان یک درمان مستقل عالی، نتایج بسیار خوبی را برای مشکلات مختلف پوستی ارائه می‌دهد. با این حال، زمانی که با روش‌های دیگری ترکیب می‌شود، می‌تواند اثرات مثبت بیشتری داشته باشد. این ترکیبات می‌توانند باعث تقویت و بهبود نتایج جوانسازی و درمانی شوند.

کربوکسی تراپی با افزایش اکسیژن رسانی به پوست، مکانیسم‌های ترمیمی و بهبودی در بدن را فعال می‌کند. بنابراین، همچنین می‌تواند فرآیندهای بازسازی پوست را تقویت کند. این روش، به تنهایی می‌تواند بسیار موثر باشد، اما با ترکیب آن با سایر روش‌های جوانسازی، می‌توان بهبودی قابل توجهی را در کوتاه‌ترین زمان ممکن ایجاد کرد.

مزوتراپی از تزریق‌های کوچکی برای توزیع مواد تقویتی انتخاب شده در پوست استفاده می‌کند. با ترکیب کربوکسی تراپی با مزوتراپی، نه تنها بهبودی درمانی افزایش می‌یابد، بلکه بازسازی بافت‌های پوست، از جمله تقویت کلاژن، نیز تشدید می‌شود. در حالی که مزوتراپی در مزودرم پوست تزریق می‌شود، گاز دی‌اکسید کربن به لایه زیرین پوست تزریق می‌شود و تداخلی با هم ندارد.

مزایای استفاده از این روش چیست؟

استفاده از روش مزوتراپی لاغری به‌عنوان یک روش زیبایی و کاهش وزن، موارد متنوعی از جمله افزایش الاستیسیته پوست تا کاهش چربی محلی را فراهم می‌کند. از جمله مزایای این روش عبارت است از:

 • کاهش چربی محلی در نواحی مختلف بدن از جمله شکم، ران، باسن و زیر بغل.
 • تقویت ساختار پوست و کاهش چین‌وچروک‌های پوستی.
 • افزایش روند تحلیل چربی‌ها و از بین بردن سلولیت.
 • تحریک فعالیت سیستم لیمفا و دفع مواد مضر از بافت‌ها و کاهش گلودرد و ورم موقت.
 • بهبود ظاهر و شکل بدن و افزایش اعتماد به‌نفس.
 • اعمال اثر بدون نیاز به جراحی، برش یا ترمیم بافت.
 • انجام به‌صورت سرپایی و بدون نیاز به بی‌هوشی و بستری.
 • هزینه بسیار پایین‌تر نسبت به اعمال جراحی تهاجمی.

مزوتراپی چه عوارضی دارد؟

استفاده از مزوتراپی، مانند هر روش درمانی دیگری ممکن است همراه با عوارض و اثرات جانبی باشد. هر فرد به‌طور متفاوتی به مزوتراپی واکنش نشان می‌دهد و اثرات جانبی ممکن است بستگی به ویژگی‌های فردی، نوع مشکل و تکنیک‌های استفاده شده داشته باشد. هرچند این عوارض عمدتا چند روز پس از مزوتراپی کاهش یافته و از بین می‌روند، با این‌حال باید نسبت به آن توجه نمود. این عوارض عبارتند از:

 • تورم و قرمزی
 • درد و ناراحتی
 • ورم و احتمال خونریزی
 • آفت‌ها یا نقاط قرمز روی پوست
 • حساسیت پوست
 • عفونت
 • تغییرات در رنگ پوست

مزوتراپی چه عوارضی دارد؟

آیا مزوتراپی خطرناک است؟

مزوتراپی یک روش غیرجراحی است و معمولا به‌عنوان یک روش نسبتا ایمن در نظر گرفته می‌شود. با این‌حال مانند هر روش درمانی دیگری ممکن است با خطرات و عوارض همراه باشد. در زیر، چند نکته مرتبط با ایمنی و خطرات مزوتراپی را شرح می‌دهیم:

 1. بسیاری از عوارض مزوتراپی به‌صورت موقتی و در مدت زمان کوتاهی پس از مزوتراپی برطرف می‌شوند که شامل تورم، قرمزی، درد موقت یا خونریزی می‌باشد.
 2. افراد با حساسیت پوستی ممکن است به ترکیبات مواد مزوتراپی حساسیت نشان دهند. قبل از شروع به درمان، آزمایش پوستی باید انجام شود تا هرگونه حساسیت قبل از تزریقات تشخیص داده شوند.
 3. برای جلوگیری از عفونت، رعایت نکات بهداشتی مهم است. استفاده از سوزن‌های یک‌بار مصرف و نظافت محل تزریق می‌تواند خطر عفونت را کاهش دهد.
 4. هرچند مزوتراپی به‌طور کلی به‌عنوان یک روش ایمن تلقی می‌شود اما تأثیرات طولانی‌مدت آن هنوز به‌خوبی مشخص نشده است و برخی از اثرات بلندمدت ممکن است قابل پیش‌بینی نباشد.
 5. لازم است ترکیبات مورد استفاده در مزوتراپی از منابع باکیفیت و تأییدشده باشند. استفاده از محصولات معتبر و تحت نظر پزشکان متخصص، کاهش خطرات احتمالی را ایجاد می‌کند.

نکته مهم: مزوتراپی بهتر است توسط پزشکان متخصص و باتجربه در زمینه زیبایی انجام شود. مشورت با پزشک و دریافت اطلاعات دقیق و شفاف درباره مزایا و خطرات مزوتراپی از اهمیت بالایی برخوردار است.

مزوتراپی برای چه افرادی مناسب است؟

مزوتراپی به‌عنوان یک روش زیبایی و کاهش وزن، برای افرادی که به‌دنبال بهبود ظاهر و شکل بدن خود هستند، مناسب است. این روش برای افرادی که مشکلات محلی در بدن دارند و به‌دنبال راهکارهای غیرجراحی هستند، توصیه می‌شود زیرا مزوتراپی عمدتا بر روی نواحی خاصی از بدن متمرکز می‌شود و می‌تواند بهبودهای محلی ایجاد کند. به‌طور کلی افرادی که در دسته‌های زیر قرار دارند برای انجام این روش مناسب هستند:

 • افرادی با چربی محلی در نواحی مختلف بدن مانند شکم، ران، باسن و زیر بغل.
 • افرادی با افتراق الاستیکیته پوست به‌منظور تقویت و تحریک ساختار پوست.
 • افرادی با چین‌وچروک محلی.
 • افرادی با نیاز به تقویت پوست.
 • افرادی با تمایل به روش‌های غیرجراحی.

کلام پایانی

در این مطلب از کارن طب، با مزوتراپی و به‌طور خاص مزوتراپی لاغری، به‌عنوان یک روش زیبایی و کاهش وزن غیرجراحی، آشنا شدیم. این روش از تزریق مزوکاکتل‌ها به نواحی خاصی از بدن بهره می‌برد تا چربی محلی را کاهش دهد، الاستیسیته پوست را افزایش داده و ساختار آن را تقویت نماید. با ویژگی‌هایی هم‌چون ایمنی نسبی، عدم نیاز به جراحی و نتایج موقتی، این گزینه یکی از جذاب‌ترین گزینه‌ها در زمینه بهبود شکل بدن برای افرادی با چربی محلی، افتراق الاستیکیته پوست و چین‌وچروک پوست محسوب می‌شود. با این‌حال همواره مشاوره با پزشک یا متخصص زیبایی قبل از شروع به مزوتراپی ضروری است تا بهترین نتایج با در نظر گرفتن نیازها و انتظارات فردی ایجاد شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کارن-طب

بیشتر بخوانید

دیدن همه

کلیه حقوق وبسایت برای کارن طب محفوظ است. طراحی و توسعه توسط ایده‌چی