سوالات متداول

سوالات متداول


از استحمام با آب سرد و شنا، به مدت 4 ساعت بعد از درمان، اجتناب شود.
بطور متوسط هر جلسه بین 15 تا 30 دقیقه طول می‌کشد. هزینه کربوکسی در کلینیک‌های مختلف بصورت جلسه‌ای محاسبه می‌شود و به‌نسبت سایر روش‌های مشابه مانند لیزر تراپی هزینه مناسب‌تری دارد.
تنها عارضه جانبی این روش کبودی در محل تزریق است که موقتی است و به‌طور کامل برطرف می‌شود. عوارض جانبی روش کربوکسی تراپی بسیار کم است و خودمحدودشونده است  و شامل درد خفیف در محــــل تزریق ناشی از ورود سوزن، احساس صدای خش‌خش در پوست و گاهی کبودی در محل تزریق است و ظرف چندساعت تا چند روز به‌طور  کامل برطرف می‌شوند.
یکی از علل عمده سیاهی زیر چشم، احتقان خون مویرگی است. شبکه مویرگی در پلک پایین می‌تواند به دلایل مختلف پرخون شود. به طور معمول، اشک از پلک‌ها به داخل بینی تخلیه می‌شود، اما اگر بنا به دلایلی، از قبیل انسداد، به‌علت احتقان خون مویرگی، بر اثر رسوب ملامین و هموگلوبین، یا احتقان مزمن بینی، آلرژی فصلی، شکستگی قبــلی بینی، یا انحراف تیغه بینی، تخلیه اشک بخوبی عمل نکند، و سرعت جریان خون در پلک پایین کند شود، اکسیژن‌رسانی مختل می‌شود و نهایتاً رنگ کبود در این ناحیه ایجاد می‌شود. دستگاه کربوکسی تراپی موجب بهبود شبکه مویرگی پلک پایین می‌شود. بعلاوه با افزایش لایه کلاژن ، پوست را جوان‌تر می‌کند. با تزریق مقدار کمی از گاز دی‌اکسیدکربن به مناطق آسیب دیده، جریان خون افزایش یافته و شبکه مویرگی تقویت شده و گردش خون برای زمان طولانی در موضع افزایش می‌یابد. در نهایت رنگ تیره زیر چشم تیدیل به صورتی می شود.
شرایطی که باعث کاهش گردش خون می‌شود، می‌تواند با این روش درمان شود. بنابراین کربوکسی تراپی برای آلوپسی و ربزش مو، آرتریت حاد، اختلال در نعوظ، روماتولوژی و سندرم raynauds نیز کاربرد دارد.
گاز دی‌اکسید کربن غیرسمی و غیرآمبولی است. دی‌اکسید کربن به طور طبیعی توسط سلول‌های بدن ما هر روز تولید می‌شود. این گاز محصول متابولیسم طبیعی بوده و وارد خون می‌شود و از طریق ریه‌ها دفع می‌شود. بنابراین برای بدن بی‌خطر است و حتی در صورت ورود به خون هیچ مشکلی ایحاد نمی‌کند.
دی‌اکسید کربن یک گاز کمیاب اتمسفر (%0.038) است و در غلظت‌های کم غیرقابل اشتعال و غیرسمی بوده و در مقایسه با هوا، ۱.۵ بار سنگین‌تر است. این گاز در آب با توجه به دما و فشار قابل‌حل است. در حین کار کردن در زیردریایی‌ها یا مشابه با آن در فضاهای کوچک و محصور، سازگاری با سطوح بالای دی‌اکسید کربن می‌تواند رخ دهد. در طی تنفسی معمولی با ۶ لیتر هوا، ۲۵۰ میلی‌لیتر اکسیژن در هر دقیقه مصرف می‌شود و ۲۰۰ میلی‌لیتر دی‌اکسید کربن در هر دقیقه بازدم می‌شود. در دم عمیق و سریع، ۴-۵ لیتر اکسیژن در هر دقیقه مصرف‌شده و ۴- ۴.۵ لیتر از دی‌اکسید کربن در هر دقیقه بازدم می‌شود. از طریق کربوکسی تراپی به‌وسیله جریان گاز با ۳۰-۵۰ میلی‌لیتر دی‌اکسید کربن در هر دقیقه، افزایش اندک تنفسی غیرارادی افزایش ملایم تراز دی‌اکسید کربن را برطرف می‌کند. در لایروسکوپی تا حتی ۱۲- ۲۰ لیتر دی‌اکسید کربن می‌تواند استفاده شود تا حفره شکمی را بدون تاثیر سمی افزایش دهد. علاوه براین، بیمارانی که سیگموئیدوسکوپی را با فروبردن دی‌اکسید کربن به داخل شکم انجام دادند در ۸۴٪ موارد عدم ناراحتی را بعد از آزمایش گزارش کرده‌اند، در حالی که این مورد برای فروبردن هوا ٪۶۴ بوده است. یافته‌های آنژیوگرافی بی‌خطر‌بودن گاز دی‌اکسید کربن را ثابت کرده است. این گاز مسدودکننده رگ نیست (آمبولیک) و حتی تزریق ۱۰۰ میلی‌لیتر از این گاز یا جریان متناوب ۲۰-۳۰ میلی‌لیتر بر ثانیه، منجر به هیچ واکنش مضری نمی‌شود. به‌طور طبیعی یک تعادلی بین دی‌اکسید کربن و اکسیژن به‌عنوان قسمتی از هموستازی وجود دارد. دی‌اکسید کربن و اکسیژن هر دو به هموگلوبین متصل می‌شوند؛ البته مکان اتصال آن‌ها متفاوت است. در pH پایین‌تر و فشار جزئی بالاتر دی‌اکسید کربن (PCO2)، قابلیت اتصال هموگلوبین به اکسیژن کاهش می‌یابد که به اثر بوهر معروف است و منجر به رهاسازی بیشتر اکسیژن از هموگلوبین می‌شود. این حالت همراه با گشادشدن موقتی عروق و افزایش موضعی دی‌اکسید کربن و یون هیدروژن در مایع خارج سلولی، منجر به انبساط ماهیچه‌های صاف عروق می‌گردد که منجر به اکسیژن‌رسانی بهتر و بهبود کلی متابولیسم موضعی می‌گردد، که یکی از مکانیسم‌های اصلی تأثیر دستگاه کربوکسی تراپی است.
دستگاه کربوکسی تراپی دارای یک مخزن گاز دی اکسید کربن است که توسط بخش الکترونیکی، خروجی دستگاه تنظیم می‌شود. سرعت و میزان گاز خروجی با توجه به محل درمان و بیماری، توسط پزشک تنظیم می‌شود. گاز دی‌اکسید کربن از طریق یک سوزن نازک به زیر پوست تزریق می‌شود. در ناحیه پلک پس از تزریق گاز پلک‌ها متورم می‌شوند و طی ۱۰دقیقه بعد گاز جذب شده و ظاهر فرد طبیعی می‌شود. در اسکار و ترک‌های پوستی احساس کمی سوزش وجود دارد. برای درمان سلولیت و بافت چربی موضعی، چون حجم گاز بیشتری تزریق می‌شود یک حس کشش و فشار در موضع، بدلیل افزایش جریان خون احساس می‌شود. در آخر کربوکسی تراپی به تزریق پوستی و زیر پوستی گاز کربن دی‌اکسید گفته می‌شود. با تزریق مقادیر کم دی‌اکسید کربن به پوست و سطح زیر پوست مانند چربی‌ها، بدن جریان  اکسیژن منطقه تزریقی را افزایش داده، میزان کلاژن‌سازی بیشتر می‌گردد. بیشترین موارد استفاده کربوکسی تراپی چین‌وچروک پوست، آفتاب سوختگی، چربی‌های موضعی، تیرگی‌های زیر چشم، استرچ مارک‌ها و سلولیت است. آسانی انجام این روش، کم هزینه و ایمن بودن کربوکسی تراپی، باعث مبدل شدن این روش به یکی از موفق‌ترین روش‌ها در حیطه پزشکی زیبایی شده است.
دستگاه کربوکسی تراپی کارن طب مجهز به بیش از 20 اندیکاسیون درمانی با موضوعات جوانسازی، چربی‌سوزی، برطرف کردن تیرگی‌ها، درمان اسکار و آکنه و رفع چین‌وچروک است که این تنوع در اندیکاسیون‌ها، کارایی این دستگاه را برای پزشک تا چندین برابر افزایش داده است. اندیکاسیون های موجود در دستگاه کربوکسی تراپی کارن طب قابلیت به روز رسانی مطابق با آخرین روش های موجود در علم زیبایی‌شناسی را دارد. به لطف حضور یک کپسول 5 لیتری گاز کربن دی‌اکسید از نوع مدیکال گرید با خلوص 99.9998% بهره‌وری از سیستم چند برابر شده است.
استرچ مارک بدلیل کش‌آمدن پوست و پاره شدن کلاژن پوستی از طریق تغییر وزن و یا بارداری ایجاد می‌شود. کربوکسی تراپی موجب تشکیل کلاژن‌های جدید شده و با بهبود ماتریکس، قوام پوست افزایش یافته و ظاهر پوست طبیعی شده، به شکل اولیه خود بازمی‌گردد.